Proč si pro pěstování nejrůznějších plodin zvolit LED pěstební světla

Proč si pro pěstování nejrůznějších plodin zvolit LED pěstební světla. Umělé osvětlení úrody nám zajistí pěstování rostlin pod plnou kontrolou. Rozhodně však není jedno, jaký typ osvětlení si vyberete. Při sázce na to LED můžete počítat s mnoha výhodami.

Podnebí v České republice není pro celoroční pěstování ovoce, zeleniny či okrasných květin právě laskavé. Období vegetace je totiž relativně krátké a pokud bychom chtěli v zimě úrodu přesunout dovnitř, setkáme se s problémem nedostatku světla. A to ani nepočítáme takové proměnné, jako jsou mlhy, sucho, lijáky nebo dokonce krupobití. Ve skleníku můžete většinu těchto negativních faktorů účinně odfiltrovat. A to včetně nedostatku světla během studených měsíců. A proč „vyživovat“ rostliny LED světlem po celý rok? V tomto článku je hned 7 důvodů, proč byste se měli o tuto moderní technologii zajímat.

Vyšší výnos na stejné ploše skleníku

V porovnání s běžnými žárovkami je LED světlo účinnější a snáz ovladatelné. Dnes je již mnoho skleníků v Dánsku nebo v Nizozemsku osvětleno výhradně LED technologií. Kritéria účinnosti jsou různá, ale u některých typů plodin lze pouhou výměnou osvětlení dosáhnout efektu až čtyřnásobně vyšší produkce.

Foto: Pixabay

A to je faktor, který se nevyplácí podceňovat ani u malopěstitelů. Chcete svou rodinu zásobit po celý rok třeba chutnými rajčaty? Nepotřebujete k tomu celou místnost, ale docela dobře i jen jeden větší pěstební box. Pokud na to tedy půjdete chytře.

Takže i když jsou vysokotlaké sodíkové výbojky stále dominantním řešením většiny malých i velkých skleníků v ČR, stále více domácností i firem investuje právě do technologie LED. Jde o jeden z významných bodů, který byste měli do svého rozhodování o výhodnosti pořízení LED technologie (nebo jiného osvětlení) docela jistě započítat.

 

Zdroj: https://www.ledmegrow.cz/led-panely/, https://www.zbozi.cz/dum-byt-a-zahrada/osvetleni/osvetleni-pro-rust-rostlin/, https://www.ledmegrow.cz/pestebni-led-osvetleni/, https://www.growmarket.cz/osvetleni

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)