Clitoria ternatea

Modrý čaj: Opravdový unikát si můžete připravit i vy

Máte rádi čaj? Ať už ano, nebo ne, stejně jich znáte spousty. Tradičně se vaří čaj černý, zelený, ovocný a mnohé jiné. Dát si ale můžete klidně i takový, který bude zcela originální. Ano, řeč je o čaji modrém. Ten pochází z rostliny Clitoria ternatea a jde o skutečný unikát se vším všudy. Vyrábí se konkrétně z jejích květů. My se podíváme na samotnou rostlinu, účinky čaje a také na jeho jednoduchou přípravu.

Podobná intimní oblasti

Samotný název získal tato rostlina podle názvu jednoho z indonéských ostrovů Ternate. Když se na její květ podíváte podrobněji, zjistíte, že se velmi nápadně podobá ženským intimním oblastem. Liána pocházející z jižních oblastí Asie je na pohled opravdu krásná. Pěstovat se dá i u nás. Musí se ale nacházet ve skleníku, studené počasí by nesnesla. Jinak se také využívá jako přirozené přírodní modré barvivo.
Clitoria ternatea
Clitoria ternatea: Zdroj obrázku Pixabay.com

Efektivní očista organismu

Modrý čaj působí jako vynikající detoxikační prostředek. Pomáhá detoxikovat organismus tím, že z něj vyplavuje volné radikály a jiné látky, jež nejsou žádoucí. Mimo jiné také perfektně čistí trávicí trakt a močové ústrojí. Známé jsou blahodárné účinky na pleť. Pomáhá prokrvit vlasovou pokožku a zabraňuje vypadávání vlasů. Zapomenout nelze ani na účinky týkající se zamezení tvorby vrásek. Mimo jiné uklidní také psychiku. Přiznán mu bývá mimo jiné i analgetický účinek. Hodí se především při migrénách. Výborné jsou také prý jeho antidepresivní a antistresové účinky. Působí i jako afrodisiakum.

Příprava čaje je triviální

Čaj samotný si lze zakoupit ve specializovaných prodejnách. Připravuje se tak, že se cca 6 až 7 květů zaleje horkou vodou a následně se směs nechá zhruba 4 minuty louhovat. Přidat se dá do čaje také med a citron. Získá dokonalou chuť.

Clitoria ternatea: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *