Chcete mít na zahradě krásný trávník? Začněte o něj pečovat již v lednu

Trávník

Trávník je chloubou každého zahradníka. Jenže péče o něj je velmi specifická a mnohdy i namáhavá. Pokud jej však chcete mít jako z katalogu, nezbývá nic jiného, než mu péči poskytnout. V případě, že jste se o něj nepostarali již na konci sezony, napravit to můžete nyní. 

Na trávník buďte opatrní

Péči trávníku můžete poskytnout i v lednu – bude se mu lépe dařit a bude krásný. Stačí jen následovat pár doporučení. Co se týče vody, můžete jej zalít, ale jen v případě, že neprší či není po rozpuštění sněhu rozbahněný. V aktuální situaci je srážek dosti, takže by trávník měl být dostatečně zvlhčený. Doporučujeme, abyste se po mokrém trávníku neprocházeli vůbec či pouze zřídka. Vyhýbejte se také vyšlapaným cestičkám – trávník je totiž náchylný na potrhání drnu. Celkově lze říci, že je pro něj zima bez sněhu zatěžkávací zkouškou. 

V případě, že vám sněhová pokrývka na trávníku neleží, což momentálně zřejmě ne, můžete začít přemýšlet o přípravě na novou sezonu. Obecně tedy půjde o výběr hnojiva pro trávník, opravy, ale také případné budování cestiček například z dlažby.       

Kompost
Foto: Pixabay 

Lednová péče o trávník

Péče o trávník není nic složitého. Stačí mu málo a v letní sezoně vám jej bude závidět nejen soused, ale i každý kolemjdoucí. K tomuto kroku mu pomozte například kompostem nebo vápněním. Druhý způsob se doporučuje tehdy, pokud je pH půdy 5,5 či nižší. Ideální hodnota pH je tedy šest až sedm. Vhodným čas k hnojení je nyní nebo tehdy, jakmile se rozpustí sníh. Vápnění můžete praktikovat také brzy na jaře.

Jakmile pořídíte dolomitický nebo jiný vápenec, dodržte postup použití, který bude uveden na obalu výrobku. Využít můžete také sílu kompostu. Zde platí, že byste na jeden metr čtvereční trávníku, měli rozhodit jeden a půl až dva litry prosátého kompostu. Dále se určitě nezapomeňte podívat, v jakém stavu je plot kolem zahrady. A pokud jste ještě nestihli očistit zahradnické náčiní, můžete to udělat nyní, je nejlepší čas. 

Zdroj: https://milujusvujtravnik.cz/2023/01/05/pece-o-travnik-v-lednu/

https://prima-receptar.cz/tipy-jak-pecovat-v-zime-o-travnik/

Náhledové foto: Pixabay     

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)