Vápnění trávníku: kontrolujte růst plevele a mechu

Trávník

Vápník je pro vývoj trávy velmi důležitý. Mírně kyselá půda zabraňuje růstu plevele, ale podporuje růst trávníku. Pokud je půda příliš kyselá, potřebuje odkyselit vápněním. Tomu by měl předcházet chemický rozbor substrátu, který umožní jednoznačně určit, jak je půda kyselá. Vápník umožňuje udržovat stálou úroveň pH půd, zvyšuje účinnost hnojiv (minerálních a organických), zlepšuje strukturu půdy a příznivě působí na rozvoj půdní mikroflóry. Ideální pH půdy pro trávník je mezi 5,6 a 6,5. Odkyselení půdy se provádí před zimou nebo brzy na jaře, než tráva vyroste.

Vápník pro trávník

Kromě podpory růstu je vápník pro trávník důležitý ještě z dalších důvodů. Tak například se díky němu účinněji rozkládají hnojiva, takže je trávník může lépe využít. Zlepšuje také strukturu půdy a příznivě ovlivňuje rozvoj půdní mikroflóry. Odkyselení půdy se provádí na podzim. S množstvím vápníku bychom to ale rozhodně neměli přehánět, protože by mohlo dojít ke změně pH půdy. Pak bychom zase museli použít okyselující hnojiva.

Trávník

Foto: Pixabay

Jak poznat, že je vápník zapotřebí?

Typickým ukazatelem toho, že je třeba vápnit trávník, poznáte podle toho, že v něm roste mech. Ten si totiž potrpí na kyselejší substrát. Díky vápenatým a hořečnatým hnojivům tedy můžeme dosáhnout výše zmíněných výhod a současně potlačit růst mechu. V závislosti na stupni okyselení půdy se doporučuje použít 5-10 kg hnojiv na 100 m2 trávníku. Dolomit je vhodný pro trávníky, které mají nedostatek vápníku i hořčíku. Na lehčí půdy použijte vápnito-uhličitanové hnojivo.

Kdy vápnit?

Pokud vápníme za účelem odkyselení, provádíme tak před zimou nebo na přelomu února a března, kdy trávy ještě nerostou. Dejte si ale pozor. Už před vápněním byste měli vědět, zda budete používat hnojiva pro podporu růstu trávy, a jaká. Některá totiž mohou obsahovat vápník. Tím bychom mohli nechtěně změnit pH půdy.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/wapnowanie-trawnika-krok-po-kroku-terminy-wybor-wapna-porady-praktyczne/

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-spravne-pecovat-na-jare-o-travnik

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!