Konec brambor v Čechách? Při ambicích vlády je to bohužel možné

Brambory

Brambory se řadí mezi nejoblíbenější zeleninu u nás. Dát si takové hranolky, vařené brambory nebo kaši rozhodně stojí za to. A zapomenout nemůžeme ani na skvělý bramborový salát, který jsme si užívali v rámci vánoční tabule. Pěstování brambor má v naší zemi hlubokou tradici. Ostatně stačí se podívat i do zahrádek malých pěstitelů a zjistíte, že tam brambory zastoupené rozhodně budou. Přesto to vypadá, že se pěstování brambor u nás značně omezí. Jaký je důvod?

Rozšíření erozně ohrožených oblastí

Za těmito několika slovy se skrývá velký nepřítel pěstování brambor u nás. Konkrétně by Ministerstvo zemědělství České republiky chtělo, aby se počet erozně ohrožených oblastí zvýšil z 25 % na 65 %. Rozdíl je to poměrně velký. Změna spočívá v tom, že by se muselo omezit hospodaření s některými plodinami, jež přispívají k erozi půdy. Mezi tyto plodiny patří mimo kukuřici také brambory. K nejvyššímu zásahu by měl dojít na Vysočině, což je jedna z nejvytěžovanějších zemědělských oblastí.

Bramborové poleFoto: Pixabay

Ministr byl vyzván vloni k přehodnocení strategie

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula obdržel dopis, který mu napsaly různé organizace, jako jsou třeba Asociace soukromého zemědělství a Agrární komora ČR. Zemědělci si prostě chrání svůj základní výrobní prostředek. Plánované změny už uvedl Evropskou komisí loni schválený český plán na přerozdělování zemědělských dotací. S onou změnu erozí ohrožených míst ale tak nějak nepočítá, úředníci nic takového uvádět nemuseli.

BramboryFoto: Pixabay

Ambice na úkor výnosů

Přesně tak, onen ambiciózní plán bude z hlediska minimalizace erozí minimálně účinný. Ostatně podle vyjádření mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý pro server iDnes.cz byla vytvořena expertní skupina, která bude dohlížet na situaci tak, aby čeští zemědělci získali dotace. Návrhy změn přijdou v květnu, tak v podstatě uvidíme. Pro zemědělce bude ale nejspíše pozdě. Některé plodiny se totiž sází dříve.  

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/eroze-brambory-kukurice-ministerstvo-zemedelstvi-puda.A230113_165102_ekonomika_ven?zdroj=top,

https://eagri.cz/public/web/mze/puda/dokumenty/metodicke-pokyny/prirucka-ochrany-proti-vodni-erozi.html,https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zemedelci-spolecny-dopis-k-reseni-problematiky-eroze

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.