Tip na jarní nákupy – letní hyacint alias galtonie

Hyacint

Až se budete na zahrádkářských trzích poohlížet po nějaké zajímavé novince na zahradu,vsaďte na staronovou galtonii (Galtonia candicans). Dříve bývala na našich zahrádkách k vidění celkem běžně, pak se však tak nějak ztratila.

Znát ji můžete také pod českým názvem litoška nebo pod lidovým označením letní hyacint. A tvarem svých květů i dobou kvetení hyacinty opravdu připomíná.

Na květinových pultech vás zaujmou velké cibule

Tato krasavice pochází z jižní Afriky a její cibule mohou dorůst až šesti centimetrů. Ven je vysazujeme v polovině dubna spokojí se s lehkou kvalitní půdou, ovšem propracovanou do hloubky cca 25 centimetrů. U velkých cibulí musí být nad špičkou alespoň 15 centimetrů zeminy, u menších postačí deset. Lépe vynikají ve skupinách – sázejte je asi 20 centimetrů od sebe.

HyacintHyacint: Foto Pixabay

Největším nepřítelem galtonie jsou slimáci

Mladé lístky se objeví záhy, bohužel velmi chutnají slimákům. Pokud s nimi máte potíže, nastražte v okolí vhodné pasti a eliminujte co nejvíce možných úkrytů. Listy galtonie jsou zprvu vzpřímené, později však polehávají. Potřebují přiměřenou zálivku a hnojení běžnými přípravky 2x za měsíc.

Počátkem léta se uprostřed růžice listů objeví 1-2 bezlisté stvoly, kvetení se pak odbývá obvykle v srpnu. Květní stvoly mohou dosáhnout výšky i 120 centimetrů, doporučujeme je proto vyvázat k tenké opoře, aby je vítr nezlomil.

Po odkvětu tvoří galtonie ochotně semena, snadno se však rozmnožuje i z dceřinných cibulí, takže ji zbytečně nevysilujeme a semeníky včas vyštípáme.

Zimování galtonie

Jakmile odkvete i poslední stvol, odstřihneme ho co nejblíže u země. V půli podzimu vybereme cibule ze země a zimujeme při teplotě okolo 10 °C. Leckdy sice přežijí i naše mrazy, spoléhat se na to však nemůžeme. Mimochodem květní stvoly se hodí i k řezu, můžete je tedy použít třeba jako nevšední dárek pro jiného milovníka zahradních zajímavostí.

Hyacint: Náhledové foto Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)