Jarní cibulka vám bude díky tomuhle triku dorůstat stále znovu a znovu

Cibule sečka

Snažíte se snížit množství kuchyňského odpadu, chovat se ekologicky a k tomu všemu ještě ušetřit? Pěstování jarní cibulky podle našeho návodu je takové perpetuum mobile. Jednou zasadíte její zbytky a pak dlouhou dobu jen sklízíte.

A jak to celé funguje? Základem je to, že nezpracovatelné bílé konce jarní cibulky nevyhodíte do odpadu, ale zasadíte. Má to samozřejmě svá pravidla a my vám ukážeme, jak na to, aby byla úspěšnost opravdu vysoká.

Nechte si pro jednou „odpadu“ trochu více

Cibulka by vám samozřejmě jen stěží obrazila z posledního centimetru, který vyhodíte. Pro jednou tedy ponechte 4-5 centimetrů bílé části a to nejlépe s vyvinutými kořínky. Pokud na cibulce žádné nenajdete, vložte je na pár dní do skleničky, ve které je 1-2 centimetrů vody. Namočeny by měly být jen zárodky kořínků, nikoli cibule samotná. Jakmile se kořínky objeví, můžete sázet. A kam?

Prakticky do libovolného květináče – nebo ještě lépe truhlíku. Ten naplňte klasickým zahradnickým substrátem. Cibulky sázejte asi 1-2 centimetry hluboko a to v menších rozestupech. A co dál?

Ozimá cibule

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zalévejte a sklízejte

Teď už stačí jen nádobu postavit za okno (mimo přímý sluneční úpal) a hlídat, aby substrát nikdy, zcela nevyschl. Optimální bývá zálivka 1x za 3 dny, ale občasný delší přísušek kupodivu nevadí. Jednou za měsíc je pak dobré podpořit vývoj nových zelených částí hnojivem. Hodí se cokoliv kromě čerstvé chlévské mrvy, vždy však v poloviční dávce.

A za jak dlouho cibulky obrazí? Někdy uvidíte první výhonky už za týden, jindy až za měsíc. Zelenou nať pak můžete libovolně stříhat a používat do jídel. Jarní cibulka takto obrazí mnohokrát. Vyměňte ji až ve chvíli, kdy se přírůstek nové natě začne zřetelně zpomalovat. To je opět individuální, někdy je stále vitální i po roce, jindy potřebujete novou výsadbu už za 6 měsíců. Přes léto je samozřejmě možné pěstování na balkonu či terase.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)