Okrasné jabloně – málo známé krásky z městských parků

Okrasné jabloně

Jejich užitkové sestřenice velmi dobře známe – koneckonců jablka u nás už řadu let vévodí žebříčkům ovocné popularity. Ale ponechme teď stranou všechny ty velké, lesklé a šťavnaté kousky a podívejme se trochu jinam – na jabloně okrasné.

Ne vždy totiž chceme mít zahradu jako užitkovou. A pokud přece jen, rádi si pro sebe dopřejeme nějaký ten koutek, kde se na nás žádná práce nedívá ani zprostředkovaně. Tak proč si třeba nerozložit piknikovou deku pod vzrostlou okrasnou jabloní, jejíž plody se kompotů ani buchet rozhodně nehodí?

Okrasná jabloň potěší hned dvakrát

Na jaře vykvete a na podzim potěší množstvím malých obvykle červených nebo naoranžovelých plodů. Pokud do nich kousnete, překvapí vás nepříjemná hořkost. Ovšem pro ptáky jde naopak o velmi vítaný zdroj potravy.

Co do květů pak lze zapátrat po odrůdách kvetoucích bíle, červeně a růžově – a dokonce na trhu nechybí ani ty plnokvěté. Nejlépe se jim daří jako solitérám – potřebují okolo sebe hodně místa. A rády vezmou zavděk jakoukoli půdou – jen na těch těžkých a málo výživných porostou spíše pomalu.

Jak pěstovat okrasné jabloně

Pamatujte si, že polostín není nic pro tyhle krásky – pokvetou špatně a plodů se nejspíš nedočkáte vůbec. Větší radost jim udělá sluníčko. Malé stromky potřebují občasnou zálivku, starší se bez ní zcela objedou. A jak je to s řezem? U stromků z dobrých školek se správně zapěstovanou korunkou nemusíte vzít nůžky do ruky téměř vůbec. Odstraňovat se vyplatí pouze tzv. vlky.

Okrasné jabloně

Menší druhy okrasných jabloní se uplatní i při pěstování v nádobách (vpadají nádherně i jako bonsaje) a ty s rozložitějším habitem zase s radostí zastanou funkci živého plotu s volným růstem. Pěstování v nádobách je trochu náročnější na živiny, u živých plotů se zase nevyhnete jarnímu odstranění loňských plodů. Na oplátku však získáte opravdu nevšední okrasný prvek.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)