Pivoňky

Pivoňka dřevitá: Pěstování skutečné krásy

Krásné majestátní pivoňky dokážou skvěle provonět kompletně celou zahradu a jejich přítomnost je pro zahradníka jakousi malou povinností. I díky tomu, že krásný hustý keř nevyžaduje až tak specifickou péči, můžete bez problémů pivoňky pěstovat i na vaší okrasné zahradě. Aby váš záhon hrál doslova všemi barvami, je třeba se o květiny pečlivě starat. Podívejme se tedy, v čem by tato starost měla spočívat.

Nepodceňte výběr stanoviště

Výběr stanoviště pro pivoňky by se měl odvíjet především od konkrétní polohy, v níž tuto květinu najdeme v jejím přirozeném prostředí. Pochází z Číny a roste v podstatě v oblastech, které se vyznačují nížinnou až střední polohou. Optimální jsou půdy plné živin, které jsou lokalizovány do polostínu. Jestliže půda disponuje dostatečnou vlhkostí, klidně může být i na sluníčkem prosyceném kousku země. Optimální je i chráněné místo. I přesto se ale pivoňky opatřují na zimu chvojím proti promrzání.

Kultivary dle vašeho přání

Barevnost květů si u pivoněk zajistíte tak, že zkrátka zvolíte ten správný kultivar. Jestliže si chcete vybrat některý z plnokvětých, nabízejí se následující:

 • růžově kvetoucí Centifolia Rosea
 • bíle kvetoucí Lacenta a Blache de Chateau Futu4
 • žlutá La Loraine
 • fialové do červena jsou Carnea Plena

Jednoduché květy mají následující odrůdy:

 • růžová Saigio Sakura
 • fialová Beauty of Tokio
 • sněhobíle kvetoucí Hakugan
 • žlutý Mme Louis Henry

Několik zajímavostí o pivoňkách

Závěrem se určitě vyplatí povědět si několik zajímavostí, které se pivoněk jakkoli dotýkají. Kultivary, o kterých jsme mluvili a jejichž květy měly žlutou oranžovou barvu, spadají do skupiny pivoňky Lemoinovy. Množit je můžete velmi poholdně obyčejným výsevem, anebo v případě, že nepotřebujete mít velký rozrostlý keř, postačí hřížení.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. Jana Odpovědět

  Dobrý den, prosím, kdy je potřeba ostříhat listy u pivoňky?
  Většinou jsem stříhala u země koncem srpna, letos mají listy nádhernou barvu, tak je nechávám.Stačí v době, kdy listy oschnou?
  Předem děkuji za odpověď.
  Jana Svobodová

  1. Hašpica Libor Odpovědět

   Dobrý den pěstuji všechny pivońky víc jak čtyřicet let ,sám i šlechtím a množím nabízím skušenosti v přímém hovoru na tel 777464691 Libor

 2. Jiří Odpovědět

  Dobrý den,
  cca před 7 roky jsem pivoňky přesadil na nové místo, do dobré kompostové zeminy, zalévám je, staré listy stříhám, na zimu zahrnuji listím – a přesto od přesazení nekvetou. Slyšel jsem, že to se občas u pivoněk stává, že po přesazení nekvetou, ale 7 let už je snad dlouhá doba na to, aby se vzpamatovaly.
  Dělám, prosím, něco špatně?
  Děkuji Vám za odpověď.
  Jiří Mareš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *