Pivoňky

Pivoňka dřevitá: Pěstování skutečné krásy

Krásné majestátní pivoňky dokážou skvěle provonět kompletně celou zahradu a jejich přítomnost je pro zahradníka jakousi malou povinností. I díky tomu, že krásný hustý keř nevyžaduje až tak specifickou péči, můžete bez problémů pivoňky pěstovat i na vaší okrasné zahradě. Aby váš záhon hrál doslova všemi barvami, je třeba se o květiny pečlivě starat. Podívejme se tedy, v čem by tato starost měla spočívat.

Nepodceňte výběr stanoviště

Výběr stanoviště pro pivoňky by se měl odvíjet především od konkrétní polohy, v níž tuto květinu najdeme v jejím přirozeném prostředí. Pochází z Číny a roste v podstatě v oblastech, které se vyznačují nížinnou až střední polohou. Optimální jsou půdy plné živin, které jsou lokalizovány do polostínu. Jestliže půda disponuje dostatečnou vlhkostí, klidně může být i na sluníčkem prosyceném kousku země. Optimální je i chráněné místo. I přesto se ale pivoňky opatřují na zimu chvojím proti promrzání.

Kultivary dle vašeho přání

Barevnost květů si u pivoněk zajistíte tak, že zkrátka zvolíte ten správný kultivar. Jestliže si chcete vybrat některý z plnokvětých, nabízejí se následující:

 • růžově kvetoucí Centifolia Rosea
 • bíle kvetoucí Lacenta a Blache de Chateau Futu4
 • žlutá La Loraine
 • fialové do červena jsou Carnea Plena

Jednoduché květy mají následující odrůdy:

 • růžová Saigio Sakura
 • fialová Beauty of Tokio
 • sněhobíle kvetoucí Hakugan
 • žlutý Mme Louis Henry

Několik zajímavostí o pivoňkách

Závěrem se určitě vyplatí povědět si několik zajímavostí, které se pivoněk jakkoli dotýkají. Kultivary, o kterých jsme mluvili a jejichž květy měly žlutou oranžovou barvu, spadají do skupiny pivoňky Lemoinovy. Množit je můžete velmi poholdně obyčejným výsevem, anebo v případě, že nepotřebujete mít velký rozrostlý keř, postačí hřížení.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

3 komentáře

 1. Jana Odpovědět

  Dobrý den, prosím, kdy je potřeba ostříhat listy u pivoňky?
  Většinou jsem stříhala u země koncem srpna, letos mají listy nádhernou barvu, tak je nechávám.Stačí v době, kdy listy oschnou?
  Předem děkuji za odpověď.
  Jana Svobodová

  1. Hašpica Libor Odpovědět

   Dobrý den pěstuji všechny pivońky víc jak čtyřicet let ,sám i šlechtím a množím nabízím skušenosti v přímém hovoru na tel 777464691 Libor

 2. Jiří Odpovědět

  Dobrý den,
  cca před 7 roky jsem pivoňky přesadil na nové místo, do dobré kompostové zeminy, zalévám je, staré listy stříhám, na zimu zahrnuji listím – a přesto od přesazení nekvetou. Slyšel jsem, že to se občas u pivoněk stává, že po přesazení nekvetou, ale 7 let už je snad dlouhá doba na to, aby se vzpamatovaly.
  Dělám, prosím, něco špatně?
  Děkuji Vám za odpověď.
  Jiří Mareš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *