Černá mrkev – netradičně zbarvená zelenina pro fajnšmekry nebo skutečná vitamínová bomba?

Černá mrkev patří v poslední době ke specialitám, které dominují jak farmářským trhům, tak i domácím zahradám. Jde však o skutečný pozitivní krok vpřed nebo jen o aktuální trend, který brzy upadne v zapomnění?

Pro začátek se podívejme na to, co vlastně černá mrkev je. Nejde o žádný speciální druh, ale pouze o kultivar mrkve obecné (Daucus carota), která má mnohem více antokyanů, zodpovědných za jeho intenzivní zbarvení. Ve skutečnosti totiž není černá mrkve černá, ale mnohem spíše tmavě fialová.

Foto: Pixabay

Výživné látky v černé mrkvi

Vysoký obsah antioxidantů je hlavní předností této netradiční zeleniny. V skutečnosti jich obsahuje asi čtyřikrát více než běžná mrkev. K tomu se přidávají ještě vitamíny vitamíny C, E a A, vápník, železo, zinek a selen a také opravdu vysoký obsah vlákniny, jež pomáhá stimulovat peristaltiku střev a tím napomáhá lepšímu trávení a také zlepšuje vstřebávání živin do těla.

Jak černou mrkev používat

U mrkve se traduje, že nejlepší je ke konzumaci po tepelné úpravě – některé látky v čele s betakarotenem se totiž lépe v tomto stavu vstřebávají. Ovšem měli byste zároveň pamatovat na to, že smažení nebo příliš dlouhé dušení černou mrkev o její intenzivní barvu připraví. Pokud ji tedy chcete použít spíše k dekorativním účelům, například pro dekoraci salátů, připravte ji zastudena.

Jinak lze její intenzivní barvu použít také k obarvení krémů nebo jiných potravin. A bez zajímavosti není ani to, že se v Turecku používá pro přípravu tradičního nápoje Salgamu, a to společně s červenou řepou. Pokud sem tedy někdy dorazíte na výlet, určitě tuto nevšední pochutinu vyzkoušejte.

Zdroj: https://www.apetitonline.cz/suroviny/v-cem-se-lisi-cerna-mrkev-od-oranzove-co-si-z-ni-uvarit, https://farmer-online.com/cs/black-carrots-and-their-cultivation/, https://prima-receptar.cz/cerna-mrkev/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)