Jak použít zelená rajčata? Tipy, na konec rajčatové sezóny

Sklizeň rajčat

Konec sezóny rajčat je období, které nás bohužel nemine. Rajčata bychom měli sklidit ještě předtím, než přijde období mrazu. Ještě předtím je tedy zapotřebí sklidit. To ale neznamená, že v tomto období již budou všechna rajčata červená a připravená ke sklizni. Právě naopak. Kromě červených rajčat můžete sklidit i poměrně velké množství rajčat zelených. Můžete je nechat dozrát, což nějakou dobu potrvá, anebo je použít ihned.

Nevyhazujte zelená rajčata

Někdy rajčata přes veškerou snahu nedozrají. Do určité míry je to ovlivněno tím, v jakém stavu jsme je sklízeli. Čím mladší rajče je, tím těžší pro něj může být dozrát. Avšak nezoufejte, protože využít se dají i zelená rajčat. Existuje spousta receptů, ve kterých je můžete použít. Tak například krémová polévka ze zelených rajčat rozhodně stojí za zmínku. A nebojte se, patří k teplým polévkám. Dalším zajímavým nápadem jsou smažená zelená rajčata. Využít je můžete ale také na pikantní omáčku do hamburgerů.

Okurky a rajčata

Foto: Pixabay

Smažená zelená rajčata

Jedná se asi o nejznámější recept. Jednoduše nakrájejte zelená jablka na plátky tlusté asi 0,5 cm a obalte je v trojobalu. Podle chuti osolte a opepřete a poté smažte na pánvi. Můžete podávat s tatarkou nebo i pikantním dipem.

Nakládaná zelená rajčata

Zelená rajčata můžete také naložit a užít si jejich pikantní a lehce nasládlou chuť třeba i v zimě. Stačí, když použijete stejnou metodu, jako když zavařujete okurky (včetně nálevu a koření).

Placičky ze zelených rajčat

Je to jednoduché. Můžete použít těsto na palačinky, kdy vynecháte cukr, nebo jakékoli jiné oblíbené těsto na placičky, které znáte. K tomuto těstu jednoduše přidáte čerstvá zelená rajčata. Do těchto placiček můžete přidat také další zeleninu ze své zahrady.

Tortilly a burrito

Zelená rajčata mohou tvořit část zeleninové směsi v oblíbených tortilách nebo burrito. Vyzkoušejte je v kombinaci s různými druhy zeleniny, masa a zálivek.

Rajčatový relish

Zelená rajčata (3,5 kg), cibule (červené, bílé nebo žluté, 5 až 6 kusů) a papriky (jakékoli, 5 až 6 kusů) nakrájejte na malé kostičky. Všechny ingredience dejte do velkého hrnce a zalijte 300 ml vody, 750 ml jablečného octa a 300 až 400 g cukru. Přidejte také 4 lžičky soli, 5 lžiček hořčičných semínek, a pokud chcete, tak také chilli vločky. Možná bude potřeba přidat více vody. Směs povařte asi 40 minut na velmi mírném plameni. Poté okamžitě plňte sklenice, uzavřete je a nechte vychladnout vzhůru nohama. Takto připravený relish se hodí do hamburgerů nebo hot dogů.

Zdroj:

https://living.iprima.cz/zahrada/sezona-rajcat-je-v-plnem-proudu-podporte-jejich-urodu-ulozte-je-na-zimu

3 Ways To Maximize Your Late Season Tomato Harvest (& What To Do At The End Of The Season)

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!