Kompostování rostlin rajčat po sezóně: ne vždy je to možné

Rajčata

V případě, že už vaše rajčata neplodí nebo dozrávání ovoce nepřeje počasí, je čas vytrhat rostliny rajčat úplně. Plody si otrháte (popřípadě je necháte na rostlině dozrát), co ale děláte se zelenou částí rostlin? Někteří zahradníci je prostě vyhodí, což je ale veliká škoda. Přece jen se jedná o zelenou složku, která se skvěle hodí do kompostu. Tento zvyk by se měli naučit všichni zahradníci. Avšak ne všechny rostliny do kompostu skutečně patří.

Riziková rajčata

Při kompostování rostlin rajčat je třeba držet se jednoduchých pravidel pro bezpečné kompostování. To proto, že při kompostování rajčat hrozí tato rizika:

  • Šíření nemocí: rajčata (zejména zelené části) jsou náchylné k chorobám, zejména plísňovým či houbovým. Pokud dáte nemocnou rostlinu do kompostu, choroba se může šířit dál celou kompostovou hromadou (a pokud ji použijete v zahradě i napříč zahradou).
  • Šíření škůdců: jedná se o obdobný problém. Pokud dáte do kompostu napadenou rostlinu, škůdci se mohou rozšířit aplikací kompostu do celé zahrady.
  • Šíření semen rostlin: pokud budete kompostovat samotné plody, je třeba si uvědomit, že ne vždy dojde k „deaktivaci“ semen. Díky tomu můžete na jaře objevit nové rostliny rajčat příští rok na jaře. Avšak toto riziko není ve skutečnosti ničím nebezpečným.
  • Velikost rostlin: některé rostliny mohou být opravdu veliké a mohou mít silné stonky. Pak potrvá delší dobu, než se v kompostu rozloží. To může kompostování prodloužit.

Rajčata

Foto: Pixabay

Pravidla správného kompostování rajčat

Výše vyjmenovaná rizika napovídají, jaké rostliny můžeme kompostovat. Měly by to být zdravé rostliny, bez škůdců a chorob, které jsou jen na konci vegetačního období. Pokud nechcete nežádané rostliny rajčat, nekompostujte jejich semena. Pro snadnější rozklad je třeba kompostovat malé rostliny nebo ty velké nasekat na menší části. Pokud si některou rostlinou nejste jistí, raději ji do kompostu nedávejte. Některé choroby rajčat se spálí v kompostu, který dosahuje vysokých teplot (min. 57 °C). Obecně se ale kompostování nemocných rostlin nedoporučuje.

Co dělat s rostlinami, které nepatří do kompostu?

Suché rostliny můžete spálit. Pokud tuto činnost nechcete provádět, pak je vyhoďte. Ale nikoli do bio odpadu, ale do klasického směsného odpadu.

Zdroj:

https://www.gardeningknowhow.com/composting/ingredients/composting-tomato-plants.htm

Should You Compost Tomato Plants? What To Do With Spent Plants

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!