Čas na výsadbu cibulek tulipánů: Jak na to, abyste se z nich mohli na jaře co nejvíce těšit

tulipány

Tulipány patří mezi nejkrásnější jarní květiny. Poradíme vám, jak postupovat při sázení cibulek, abyste se na jaře mohli těšit z krásné barevné palety. Díky tomu vám zkrášlí zahradu a řezané ve váze zútulní váš domov.

Čas a příprava na výsadbu cibulek

Vhodná je výsadba cibulek tulipánů od poloviny září do konce října. Rostliny potřebují slunné či polostinné stanoviště. Nedoporučuje se sázet cibulky každoročně na stejné místo, ale nejdříve za 4 roky. Tímto eliminujete přenos chorob, jejichž nositelé v půdě zůstávají.

Ještě před samotnou výsadbou cibulek je třeba připravit záhony. Ideální je 7 až 14 dnů si záhony předem připravit tak, že zryjete zeminu do hloubky 20 až 30 cm, odstraníte plevel, kamení a povrch urovnáte neboli uhrabete. Tímto je zaručeno náležité provzdušnění, propustnost i slehnutí zeminy. Cibulky tulipánů nesázejte do půdy, která obsahuje mnoho jílu, ani do zeminy s přebytkem písku.

Vhodná zemina pro tulipány

Rostlinám se nejlépe daří v hlinitopísčité půdě, která je neutrální až mírně kyselá s hodnotou pH 6 až 7, která zaručí postačující propustnost, taktéž výživu pro zakořenění cibulek, jakožto následný růst rostlin. Vhodná je kompostovaná zemina se směsí písku, a to v poměru 5:2.

cibulky tulipánů

Foto: Pixabay

Pravidla pro sázení cibulek

Hloubku jamky je třeba zvolit podle velikosti cibulky, která by měla být 3x hlubší, než je výška cibulky. Měří se od špičky cibulky k povrchu země. Platí, že čím jsou tulipány vsazeny hlouběji, tím vás obdaří většími květy. Je to tím, že se cibulky nedělí. Obecně se lze řídit tím, že pokud je cibulka o výšce 5 cm, tak byste ji měli zasadit alespoň do hloubky 15 cm. Vzdálenost mezi cibulkami by měla být podle odrůdy. Myslete na to, že kořeny potřebují určitý prostor. Přibližná vzdálenost je 10 až 20 cm.

Cibulku umístěte tak, aby růstový vrchol směřoval vzhůru, jemně přitlačte a zalijte. Půda by měla mít teplotu mezi 5 až 15 °C. Při vyšší teplotě by se cibulky mohly zapařit a hrozila by jim tak hniloba.

Zdroj: dumazahrada.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay