Chladné počasí láká divokou zvěř na zahrady. Jak tomu zabránit?

Divoké prase
Chladné počasí s sebou přináší méně potravy, a proto se mnohá divoká zvěř uchyluje k návštěvě zahrad v blízkosti polí a lesů. Už na podzim je začínají lákat spadaná jablka. V zimě se zas přikloní ke kůře a větvím ovocných stromů a různým hlízám ukrytým v zemi. Pokud se i k vám divoká zvěř vydá, je lepší je brzy odpudit, jinak další rok nemusíte mít žádnou úrodu, protože vám stromy i keře uhynou.

Plot je dobrý základ

Každý, kdo má na zahradě a okolo domu plot, má výhodu. Zvíře musí vynaložit více energie k tomu, aby plot přeskočilo nebo podhrabalo, a to v zimě, kdy energii spíše šetří, nebudou chtít. Pokud ale plot nemáte a bydlíte v blízkosti lesa, měli byste nad ním začít uvažovat. Mějte ale na paměti, že musí být dostatečně vysoký (minimálně 180 – 200 cm) a nejlépe zapuštěný v betonovém základu, aby se například divoké prase nemohlo podhrabat. Plot je sice nákladná investice, ale funguje velmi dobře, v ochraně zahrady a domu.

SrnkyFoto: Pixabay

Pachové odpuzovače

Ne každý si chce pořizovat plot, který by zakrýval výhled na pole, louku či les. Pak je nutné začít přemýšlet nad jiným řešením, jak zahradu chránit před divokou zvěří. Velmi často můžete jako ochranu proti divoké zvěři vidět pachové ohradníky, které například lemují silnice či pole. Nejvíce se potkáte s dřevěnými kůly, které pak na sobě nesou pachovou stopu. Doma na zahradě to můžete udělat stejně, nebo pokud máte na zahradě stromy, na pachové odpuzovače aplikovat na ně. V rámci tohoto způsobu odpuzování ale mějte na paměti, že pachová stopa velmi často nevydrží nepříjemné povětrnostní podmínky. Déšť, sníh a silný vítr – to vše způsobuje rychlejší vyprchávání pachové stopy, které se pak musí častěji obnovovat.

Zvukové odpuzovače

Zvukové odpuzovače nebo lépe řečeno elektronické ultrazvukové odpuzovačeelektronické ultrazvukové odpuzovače jsou další možností. Tyto plašiče fungují na principu vysílání vysokofrekvenčních zvuků, které jsou divoké zvěři silně nepříjemné a raději se jim vyhýbají. Plašiče se dají lehce nainstalovat na dům a zapojit do elektrické sítě, nebo napájet pomocí baterek. Je to zároveň i dlouhodobé řešení. V případě, že je plašič zapojen do elektrické sítě, nemusíte se o plašič vůbec starat, funguje nepřetržitě. Pokud radši zvolíte baterky, stačí je jednou za pár měsíců vyměnit. Jinak je toto řešení i preventivní, tím, že plašič funguje stále, po vyhnání divoké zvěře ze zahrady plašič zajišťuje i to, že se zvěř nevrátí.

Ochrana zahrady v zimě před divokou zvěříOchrana zahrady v zimě před divokou zvěří je nutná činnost, pokud chcete další rok mít úrodu. Hlavně se musí mít na pozoru domy, které jsou v blízkosti luk, polí a lesů. Nenechte se srny, jeleny a divokými prasaty „terorizovat“!

Zdroje info: vyplasto.cz, dnesnibydleni.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.