Bugenvilea: Kráska, jež oživí každou zahradu

Bougainvillea

Bugenvileu patří mezi jakési průvodce letní dovolenou. Ať už vyrazíme kamkoliv teplejších krajin, můžeme se s touto krásnou květinou setkat. Svou domovinu má v Brazílii, kde se dokáže dorůst výšky až 4 metrů. Jedná se přitom buď o keř, nebo dokonce strom. Jestliže ji budeme pěstovat v bytě nebo jakémkoli jiném interiéru, setkáme se s rostlinou mající syté zelené listy s trny. S květy se v zimě nesetkáme, nicméně bohatě postačí krásné pestrobarevné listeny mající červený, bílý, oranžový nebo fialový odstín. Co se týká samotných květů, v létě si jich užijeme do sytosti.

Bugenvilea, nebo bougainvilea?

Oba dva názvy označují zmiňovanou kvetoucí rostlinu, která je optimální jak pro zimní pěstování v interiéru, tak i pro letnění venku. Typická je mimo jiné vejčitými listy, tradičně se dorůstá v našich podmínkách výšky pohybující se od 50 do 150 cm. Ke květu dochází konkrétně v období od července až do října. Květy sice vypadají moc hezky, nicméně s nějakou vůní u nich nelze vůbec počítat. To ovšem od nenáročného pěstování bugenviley neodradí.

Zásady pěstování bufenviley

Pěstování je nenáročné, zapotřebí je pouze dodržet snížení teploty a omezení zálivky při chladném zimním období. Brzy na jaře by se měla rostliny seříznout, a podpořit tak v růstu. Pěkný tvar si v květináči bez problémů při vhodném pěstování udrží klidně i 5 let. Důležité je zajistit rostlině dostatek přímého světla a pravidelně ji zalévat. Půdní podklad by měl být hlinitého charakteru. Bugenvilea miluje teplo, v zimě bys e teplota měla ovšem pohybovat mezi 5 až 8 stupni Celsia. V době vegetace je třeba ji výrazně zalévat, v létě listeny rosit.

Hnojení a přesazování

Hnojit bychom měli rostlinu v létě standardním typem tekutého hnojiva. K množení dochází řízkováním. Ty se nejprve dají do teplé vody a následně do vyhřáté zeminy. I přes tu nejlepší péči se ale mnohdy setkáme s tím, že nebudou chtít dokonale zakořenit. Mladé rostliny se vyplatí přesazovat každým rokem na jaře. Pokud máte pouze byt, tak nepočítejte s tím, že by toto prostředí rostlina po celý rok dobře snášela. Pozor si dejte i na průvan.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.