Broskvová dřeň – zpracujte přezrálou úrodu originálními způsoby: Recepty od profíků zachutnají celé rodině

Broskve jsou úžasné ovoce a miluje je snad každý. Ať jsou chlupaté, hladké nebo placaté, se žlutou či bílou dužinou, chutnají všem, dětem i dospělým. Jsou ale také velmi sezónní ovoce, což má své klady i zápory. Je fajn, že jich je všude plno v horkých letních dnech, kdy přinášejí báječné osvěžení. Jste-li ale hrdým majitelem broskvoní a příroda k vám byla zrovna štědrá, v jednu chvíli už nevíte, kam s nimi. Čerstvé už nikdo nechce, o koláči ani slyšet, kompotů a zavařenin plná spíž a sousedé zrovna odjeli na dovolenou. Zralé broskve se rychle kazí, kam tedy s nimi? Do mrazničky.

Broskvová dřeň

Ingredience:

  • zralé broskve 1000 g
  • cukr krupice 200 g

Postup:

Broskve oloupeme. Pokud jsou hodně zralé, půjde slupka sloupnout snadno. Nejde-li, ponoříme je na cca minutku do horké vody. Pak je ochladíme v míse se studenou vodou, nejlépe s kousky ledu, a oloupeme. (Loupání samozřejmě můžeme vynechat, ale slupka bývá někdy nahořklá a dřeň také nebude mít tak jasnou barvu, necháme-li ovoce se slupkou.) Broskve poté vypeckujeme, nakrájíme na kousky a spolu s cukrem rozmixujeme. Cukr upravíme podle sladkosti broskví a vlastní chuti. Můžeme přidat lžičku citronové šťávy, aby směs nehnědla. Stejně se ale snažíme pracovat rychle. Dřeň naplníme do malých krabiček a dáme zamrazit. Před podáváním necháme lehce povolit a vyklopíme do misky. Podáváme samotné, případně se šlehanou smetanou, ozdobené lístky máty, meduňky apod.

Foto: Pixabay

Koktejl z broskvové dřeně

Ingredience:

  • 1 krabička broskvové dřeně
  • mléko + jogurt, nebo kefír, nebo acidofilní mléko
  • cukr a citronová šťáva k dochucení

Zmraženou broskvovou dřeň vložíme do mixéru a zalijeme mlékem a jogurtem nebo kefírem, poměr volíme dle vlastní chuti. Případně dochutíme cukrem či citronovou šťávou. Rozmixujeme a obratem máme výborný osvěžující nápoj, navíc vychlazený.

Zmrzlina z broskvové dřeně

Připravenou ovocnou hmotu též můžeme ještě před zamrazením smíchat s jogurtem, nebo tvarohem a ušlehanou smetanou a vyrobit tak broskvovou zmrzlinu:

Ingredience:

  • 1 kg broskvové dřeně ještě nezamrazené nebo částečně rozmrazené
  • 300 g bílého jogurtu nebo 200 g tvarohu, tučného ve vaničce
  • 100ml ušlehané smetany
  • případně trochu cukru nebo medu dle vaší chuti

Postup:

Ingredience smícháme a vložíme buď do zmrzlinovače nebo do větší, nejlépe kovové nádoby do mrazničky. V druhém případě směs průběžně promícháváme, aby se nevytvořily velké ledové krystalky. Také můžeme polotuhou směs vyjmout a ještě jednou promixovat. Zmrzlinu podáváme mírně povolenou, s čerstvými nebo kompotovanými broskvemi a šlehanou smetanou. Pro barevný i chuťový kontrast lze přidat třeba ostružiny. Skvěle ale chutná i samotná. A na závěr typ pro dospělé: zmrzlinu přelijeme vaječným koňakem nebo rumem. Božské!

Zdroj: https://kucharka.jednorozec.cz/recept/broskvova-dren, https://kucharka.cbmonitor.cz/recepty/broskvova-dren/6785/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)