Mulčování ve svahu – návod, jak na to, aby nesklouzl

Mulč

Některé druhy mulče jsou samy o sobě náchylné k odfouknutí větrem, protože jsou příliš lehké. Ještě náročnější je ale situace, kdy chceme mulčovat půdu ve svahu. Takový mulč velmi snadno sklouzne nebo je odfouknut větrem. Vítr je na kopcích totiž mnohem silnější. Čím silnější je déšť, tím větší hrozí riziko, že mulč sklouzne. Proto je při používání mulče ve svahu velmi důležitá jeho struktura. Ideální je použití speciálních pomůcek, které pomohou udržet mulč tam, kde má být.

Ochranná síť

Jakýkoli mulč můžete k půdě přichytit prostřednictvím speciální sítě. Ta zajistí, že mulč má přístup ke kyslíku i světlu a popřípadě se může rozkládat (je-li organický). Do kopců se hodí zejména mulč z drcené kůry. Kromě sítě lze použít také zahradnickou látku – zde ale může vzniknout riziko plísně a nepěkného povrchu.

Oplocení mulče

Oplocení se používá, aby se zabránilo sesuvu mulče na nakloněné ploše. Právě na kopci totiž může docházet k rychle tekoucí vodě, která odnáší nejenom půdu, ale také mulč. Platí, že čím je mulč těžší, tím je pravděpodobnější, že sklouzne. Kolem mulče proto vybudujte oplocení.

Mulčovací kůra

Foto: Radek Štěpán

Výběr ideálního mulče

Typ mulče bude ale velice záviset na tom, jak vysoký je svah nebo kopec, který chcete pokrýt mulčem. Důležité je také to, jaký je sklon kopce (tj. jak je kopec prudký). Měli byste také určit, zda potřebujete pomalu se rozkládající mulč nebo ekonomický mulč. Zatímco pomalu rozkládající mulč vydrží určitou dobu a dodá půdě živiny, ekonomický mulč může být vyroben z anorganické hmoty (kameny). Neubývá, na druhou stranu ale ani neobohacuje půdu živinami. Drcená kůra se nejčastěji používá na kopcích a svazích, protože její rozklad trvá déle než jiné typy mulče a je cenově dostupná.

Jak často měnit mulč?

Není třeba měnit mulč každoročně, jak si spousta lidí myslí. Když zaznamenáváte, že mulč ubývá a chátrá, je třeba jej vyměnit. Obvykle se tak jedná až po čtyřech až pěti letech.

Zdroj: https://flourishingplants.com/how-to-prevent-mulch-from-blowing-away/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!