Borovicové výhonky mohou zachránit letošní úrodu rajčat. Jde o perfektní lidové hnojivo

Borovicové výhonky mohou zachránit letošní úrodu rajčat. Jde o opravdu levné, ale přitom perfektní lidové hnojivo. Dodávají totiž rajčatům přírodní živiny a prospěšné látky, což vede k silnému růstu a bohatým výnosům. Zálivka z borových výhonků nabízí při pěstování rajčat několik výhod, které přispívají k jejich celkovému růstu, vitalitě a produktivitě.

Složení bohaté na živiny

Borovicové výhonky obsahují řadu základních živin, včetně dusíku, fosforu, draslíku a různých stopových prvků. Při použití těchto výhonků jako zálivky se tyto živiny pomalu uvolňují do půdy a zajišťují rostlinám rajčat stálý a vyvážený přísun. Toto složení bohaté na živiny podporuje optimální růst rostlin, zlepšuje vývoj listů a tvorbu plodů.

Rajčata

Foto: Pixabay

Ošetření půdy

Přípravek z výhonků borovice přispívá k úpravě půdy, zejména pokud jde o úroveň kyselosti. Je známo, že borovice dávají přednost kyselé půdě a jejich výhony obsahují organické kyseliny, které mohou při aplikaci mírně okyselit půdu. Tato úprava pH může prospět rajčatům, která mají tendenci prospívat spíše v mírně kyselých půdních podmínkách.

Přírodní bioaktivní látky

Borovicové výhonky obsahují přírodní bioaktivní sloučeniny, jako jsou fytoncidy a éterické oleje, které mají antimikrobiální a hmyz odpuzující vlastnosti. Při použití jako zálivky pomáhají tyto sloučeniny chránit rostliny rajčat před některými škůdci a patogeny, čímž snižují riziko napadení a chorob. Vytvořením ochranného štítu kolem rostlin podporuje zálivka na výhonky borovice jejich růst a minimalizuje škody způsobené vnějšími hrozbami.

Jak hnojit rajčata borovicovými výhonky

Sbírejte čerstvé výhonky borovice nebo malé větvičky z borovic. Opláchněte je, vložte do velké nádoby a zalijte je vodou. Výhonky nechte několik dní namočené a občas je promíchejte. Tímto namáčením se z borových výhonků získají prospěšné živiny a bioaktivní látky a vytvoří se účinný zálivkový přípravek pro vaše rajčata. Nakonec tekutinu sceďte, nařeďte vodou v poměru 1:10 a použijte jako zálivku.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zdravi/voda-z-brambor-30001216.html, https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/nevylevejte-vodu-ve-ktere-jste-varili-brambory-ma-sve-vyuziti-v-zahrade/, https://pestujme.cz/vetsina-lidi-ji-rovnou-vyleva-voda-z-brambor-pritom-pomuze-ke-krase-nejen-rostlinam/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)