Bohatou úrodu rebarbory si jednoduše uchováte na celý rok

Také se vám tahle netradiční zelenina usídlila na zahradě tak drze, že už jí nestačí ani jeden záhon? Buďte rádi – ne každému zahrádkáři se něco podobného podaří. A když už máte tu příležitost, uchovejte si rebarboru do zásoby.

Správně se jmenuje reveň kadeřavá (Rheum rhabarbarum). Ale sklízejte ji jen do svatého Jana. Poté už má v sobě příliš vysoký obsah kyseliny šťavelové. Navíc potřebuje i nějaký ten čas na regeneraci, než se opět uloží k zimnímu spánku. Pokud to jeden rok s délkou sklízení přeženete, obrazí ten příští jen málo.

V chladničce vydrží jen chvíli

Pokud utržené stonky nechcete zpracovat hned, uložte je do ledničky, a to nejlépe zabalené do vlhké utěrky. Ale pozor – vydrží tu jen dva týdny. Poté začne osychat či zahnívat. Lze ji samozřejmě rovněž zavařit a to nejlépe ještě s jahodami, třešněmi nebo třeba ananasem. Zachutná vám v podobě marmelád i kompotů.

Rebarborový koláč

Foto: Pixabay

Ale pokud se vám do toho nechce, nevadí, využijte mrazák. Jednoduše řapíky, oloupejte, nakrájejte na menší kousky, uložte do mrazících sáčků a vložte do mrazničky. Nechcete-li však, aby se vám z této chutné zeleniny stala ledová koule, raději nejdříve jednotlivé kousky zmrazte v tenké vrstvě – například na tácu nebo plechu. A do vhodné nádoby či sáčku je přesuňte až později. Snáze pak oddělíte potřebné množství.

Rebarboru oblanšírujte a urychlete si práci

Jestliže však rebarboře v této fázi věnujete trochu času navíc, urychlíte později její přípravu. Tajemství je jednoduché – jmenuje se blanšírování. Budete potřebovat hrnec s horkou vodu a mísu s ledovou – nejlépe doplněnou o kostky ledu. Nakrájeno rebarboru vhoďte do hrnce s horkou vodou a vařte 1-2 minuty podle velikosti kousků. Následně ji prudce zchlaďte. To pomůže zachování krásné barvy, množství vitamínů i pozdější snadné úpravě. Poté rebarboru dobře osušte a zamrazte, jako při výše popsaném způsobu.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)