Moringa

Moringa: tajemná rostlina z Himalájí

Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je rostlina, které je velice známá v ájurvédě a lidovém léčitelství. Bohužel současná věda na ni dost zapomíná, takže některé její zdraví prospěšné vlastnosti dosud nebyly vědecky potvrzeny – na druhou stranu ale ani vyvráceny. A pro ni hovoří také tisícileté použití na mnohé neduhy, zejména u obyvatel v podhůří Himalájí, kde má tento strom původ.

Zdrojem vitamínů

Moringa je dnes dostupná nejčastěji zejména ve formě prášku, který se prodává v lékárnách a speciálních e-shopech. Tato rostlina je zdrojem velice důležitého vitamínu A, který chrání tělo před různými nemocemi a je také důležitý pro správný zrak. Díky vitamínu A také správně roste svalová hmota a vděčíme mu i za zdravé zuby. Díky tomuto vitamínu nemáme vysušenou pokožku. Moringa obsahuje ale také vitamín K, který má protizánětlivé účinky. Taktéž je dobrý pro zdraví srdce i kostí. Obsahuje ale také další zdraví prospěšné látky, jako je draslík, vápník, železo, proteiny či vláknina.

Moringa prášek

Moringa: Zdroj obrázku Pixabay.com

Účinky moringy

Moringu již celá stalení využívá ájurvéda, což je indické lidové léčitelství, a to zejména pro tyto skvělé účinky na lidské zdraví:

  • Posilování imunity.
  • Zdravé trávení.
  • Podpora látkové výměny.
  • Patří mezi antioxidanty.
  • Zpomaluje proces stárnutí (udržuje zejména mladistvou pleť).
  • Působí také lék proti nespavosti.

Musíme však dodat, že chybí potvrzení těchto zdravotních účinků ze strany moderní vědy. Vzhledem k obsahu zdraví prospěšných látek a účinků na lidské zdraví však lze moringu označit jako superpotravinu.

Měli bychom ji užívat?

A právě nedostatek vědecky podložených informací je to, co řadu lidí od užívání této rostliny odrazuje. Spousta lidí také věří, že by měli užívat přípravky, které byly vyrobeny (vypěstovány) v prostředí, ve kterém žijeme, protože to je pro nás nejpřirozenější. Druhá skupina moringu užívá a ohání se staletím používání této rostliny, i když neexistují vědecké studie.

Moringa: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *