Rebarborový koláč

Bohatou úrodu rebarbory si jednoduše uchováte na celý rok

Také se vám tahle netradiční zelenina usídlila na zahradě tak drze, že už jí nestačí ani jeden záhon? Buďte rádi – ne každému zahrádkáři se něco podobného podaří. A když už máte tu příležitost, uchovejte si rebarboru do zásoby.

Správně se jmenuje reveň kadeřavá (Rheum rhabarbarum). Ale sklízejte ji jen do svatého Jana. Poté už má v sobě příliš vysoký obsah kyseliny šťavelové. Navíc potřebuje i nějaký ten čas na regeneraci, než se opět uloží k zimnímu spánku. Pokud to jeden rok s délkou sklízení přeženete, obrazí ten příští jen málo.

V chladničce vydrží jen chvíli

Pokud utržené stonky nechcete zpracovat hned, uložte je do ledničky, a to nejlépe zabalené do vlhké utěrky. Ale pozor – vydrží tu jen dva týdny. Poté začne osychat či zahnívat. Lze ji samozřejmě rovněž zavařit a to nejlépe ještě s jahodami, třešněmi nebo třeba ananasem. Zachutná vám v podobě marmelád i kompotů.

Rebarborový koláč

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ale pokud se vám do toho nechce, nevadí, využijte mrazák. Jednoduše řapíky, oloupejte, nakrájejte na menší kousky, uložte do mrazících sáčků a vložte do mrazničky. Nechcete-li však, aby se vám z této chutné zeleniny stala ledová koule, raději nejdříve jednotlivé kousky zmrazte v tenké vrstvě – například na tácu nebo plechu. A do vhodné nádoby či sáčku je přesuňte až později. Snáze pak oddělíte potřebné množství.

Rebarboru oblanšírujte a urychlete si práci

Jestliže však rebarboře v této fázi věnujete trochu času navíc, urychlíte později její přípravu. Tajemství je jednoduché – jmenuje se blanšírování. Budete potřebovat hrnec s horkou vodu a mísu s ledovou – nejlépe doplněnou o kostky ledu. Nakrájeno rebarboru vhoďte do hrnce s horkou vodou a vařte 1-2 minuty podle velikosti kousků. Následně ji prudce zchlaďte. To pomůže zachování krásné barvy, množství vitamínů i pozdější snadné úpravě. Poté rebarboru dobře osušte a zamrazte, jako při výše popsaném způsobu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *