Jahodový džem: příprava s domácím pektinem

Jahodový džem

Pokud se rozhodnete připravit si džem podle tohoto receptu, můžete se těšit na džem s nízkým obsahem cukru a krátkou dobou vaření. Výsledkem je jasně zbarvený džem s maximálním množstvím jahodové chuti: což je to, co od tohoto džemu chceme nejvíce. Jahody jsou ovoce s nízkým obsahem pektinů, což znamená, že potřebují pektin dodat, aby džem ztuhnul. Ale přidání komerčního pektinu často vyžaduje přidání obrovského množství cukru. Alternativou je dlouhá doba vaření. Náš recept nevyžaduje ani jedno.

Co budete potřebovat?

Připravte si 2 kg čerstvých (nebo mražených) jahod nejlépe z vlastní sklizně, samosběru nebo farmářského trhu. Dále budete potřebovat ½ hrnku domácího pektinu. Ten si můžete buď vyrobit sami (z nezralých jablek nebo citrusů) nebo jej zakoupit. Často se objevuje také na farmářských trzích (stojí okolo 120 až 150 Kč za lahvičku). Dále si připravte 2 a ½ hrnku cukru krystal a 2 lžíce citronové šťávy.

Jahoda - džem

Jahoda: Zdroj obrázku Pixabay.com

Příprava jahod

Jahody zbavte zelených stopek i listů. Pokud jsou jahody velmi malé, nechte je celé. Větší jahody pokrájejte na poloviny nebo čtvrtiny. Pokud už během sklizně víte, že jahody budete používat na přípravu džemu, před zmrazením je nakrájejte tímto způsobem. Vyčištěné jahody vložte do nereaktivní nádoby. To znamená, že se nejedná o litinovou, hliníkovou či měděnou nádobu – to by mohlo mít za následek tmavě zbarvený džem. Vhodné jsou smaltované hrnce, nerezová ocel a Pyrex či jiné sklo odolné vůči teplu.

Macerování

K jahodám přidejte cukr a dobře promíchejte. Přikryté nechte minimálně 8 hodit odležet. Tato dlouhá macerace zkracuje později dobu vaření, což vede k ovocnějšímu, jasněji zbarvenému džemu. Po uplynutí osmi hodin si můžete připravit sklenice – sterilizujte je ponořením do vroucí vody po dobu 15 minut. Uzavírací víčka nevařte, ale ponořte je do vroucí vody poté, co jste hrnec odstavili. Jahody během macerace uvolní spoustu šťávy. Macerované bobule a jejich šťáva se promíchají, aby se zkapalnil ještě nerozpuštěný cukr.

Je čas na pektin

Vmíchejte domácí pektin a citronovou šťávu. Tuto směs vařte tak dlouho, dokud nedosáhne konzistence gelu. Pozor – džem tuhne, pouze když vychladne. Proto provádějte kontrolu hustoty tak, že trochu džemu kápnete na předem vychlazený talíř (v lednici). Pokud kapka džemu nesteče a drží, je džem hotov. Směs můžete nalít do sklenic. Sklenice uzavřete a otočte dnem vzhůru. Nechte je vychladnout. Uzavřené nádoby lze skladovat při pokojové teplotě, ale jakmile jsou otevřeny, uchovávejte je v lednici.

Jahodový džem: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!