Blahokeř

Blahokeř: Pěstování se určitě vyplatí

Pokud jste milovníci exotických květin a chtěli byste svůj byt oživit nějakou zajímavou rostlinou, pak pěstujte Blahokeř, tedy tropickou liánu s neobvyklými bíločervenými květy.

Klerodendron

Kledondron neboli Blahokeř pochází z rodu tropických a subtropických rostlin. Zahrnuje kolem 400 druhů a mezi nejčastěji pěstovaným patří Blahokeř Thomsonové, pocházející ze střední Afriky. Tato liána dorůstá v tropických oblastech do délky až 5 metrů. V bytových podmínkách je to 1,5 až 2 metry.  Listy mají sytě zelenou barvu s výraznou žilnatinou. Blahokeř kvete od poloviny jara do konce léta a je typický svým bohatým květenstvím, skládající se z několika desítek bílých kalichů a z nich na vrcholu vystupující červené květy. Samotné květy kvetou jen pár dní, ale květenství se znovu zakládají a rozkvétají po několik měsíců. A kde Blahokeř koupit? Blahokeř prodávají v téměř každém zahradnictví.

Keř i převislá rostlina

Blahokeř Thomsonové je přizpůsobivá rostlina a můžete ji pěstovat jako klasickou liánu, která se bude plazit po vhodném podkladu či vyvázat k opoře v květináči. Blahokeř můžete pěstovat také jako převislou rostlinu v závěsné nádobě nebo jako malý keř. Malý keř dorůstá výšky asi 60 cm. Pokud se budete ptát, proč nekvete tento Blahokeř, tak jak jste viděli v časopisech, můžeme vám odpovědět. Tato keřová forma totiž nakvétá o něco méně než jiné formy.

Blahokeř a pěstování

Co se týká pěstování, stanoviště by mělo být hodně světlé, ale nevystavovat přímému slunci.  Případný nedostatek světla se může projevit na rostlině hlavně v zimě, kdy se rostlina může začít vytahovat a vysilovat.  Proto je nutné na jaře vytáhle výhonky seříznout. V době květu, tedy od jara do podzimu, potřebuje Blahokeř teploty nad 20°C.  V zimě teploty okolo 10-15°C.  V době vegetace se pokuste udržovat stále vlhkou půdu i vyšší vlhkost vzduchu.  V zimě naopak zálivku omezte.  Rostlinu přihnojujte každých 14 dní od jara až do konce léta.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

 1. Ludmila Korabečná Odpovědět

  Vážený pane Štěpáne,
  chtěla bych si koupit rostlinu Blahokeř, ale bohužel jsem na ni ještě nenatrefila. Už jednou jsem ji pěstovala a nějak se mi ztratila. Můžete mi poslat dobírkou tuto rostlinu, nebo aspoň poradit, kde ji koupím na ostravsku.
  Děkuji vám – Ludmila Korabečná

  1. Eva Odpovědět

   dobrý den paní Zdenko,máte ještě nějakou rostlinku Blahokeře ?Byla bych velice ráda. Děkuji za odpověd´. Eva Š

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *