Bič na každého škůdce: Velký přehled nejznámějších bylinek proti havěti

Mšice a mravenec

Hmyz je velmi důležitou a nedílnou součástí ekosystémů, nicméně některé jeho zástupce na zahradě nebo v domácnosti zrovna s otevřenou náručí nevítáme. Především u hmyzu živícího se naší krví a přenášejícího různá onemocnění jsme na pozoru. Zbavit se ho dá různými způsoby, přičemž ideální je vsadit na ty ryze přírodní. Už naše babičky by jasně poukázaly na bylinky, jež mohou v tomto ohledu nabídnout své služby. My se na přehled těch nejúčinnějších podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Skořice na mravence a pavouky

Vynikajícím pomocníkem pro odpuzení mravenců a pavouků je bezesporu skořice. Určitě u ní nepočítejte s tím, že by tento hmyz vyloženě vyhubila, nicméně její vůně není pro pavouky nebo mravence příjemná. Skořici stačí nasypat na místa, kde tento hmyz mít jednoduše nechcete. Skořice je vynikající na dezinfekci písku, v němž si hrají děti. Stačí ji smíchat s větším množstvím písku a máte vyhráno.

skořiceSkořice: Foto Pixabay

Skvělá máta roste lépe než plevel

Vůně máty je doslova omamná. Pokud si ji vysadíte nebo vysejete na záhonek, měli byste počítat s tím, že se neskutečně rozroste. Ideální je proto volit spíše truhlík. Mátu moc nemusí komáři, pavouci a také myši. Ideální je vytvořit si mátový ocet. Mátu prostě necháte v octu vyluhovat. Poté stačí, když si vezmete vatové kuličky, jež budou napíchnuté na špejli. Kuličky pak dáte do míst, kde hmyz nechcete mít.  

MátaMáta: Foto Pixabay

S roztoči zatočí eukalyptus

Na alergické reakce a podráždění pokožky určitě zvědaví nejste. Na roztoče skvěle funguje eukalyptus. Ideální je smíchat 6 lžiček eukalyptového oleje a 1,5 lžiček tekutého prášku na praní. Konkrétní předměty umyjte touto směsí a opláchněte vodou. Uvidíte, že roztoči zmizí.

Eukalyptus

Eukalyptus: Foto Pixabay

Hřebíček na moly

Pokud máte doma potravinové nebo šatní moly, rozhodně se vyplatí použít hřebíček. Prostředek proti nim si vytvoříte velmi jednoduše. Stačí 200 ml vody, 20 hlaviček hřebíčku a 300 ml čirého alkoholu, klidně vodky. Voda se 10 minut svaří s hřebíčkem a po vychladnutí přidáte alkohol. Nastříkáte do míst, kde se moli nacházejí. Ti následně zmizí.

Hřebíček

Hřebíček: Foto Pixabay

Bazalka pro ideální růst zeleniny

Tato bylinka je ideální zejména pro růst zeleniny. Hodí se u rajčat, paprik a kapusty či jiné zeleniny. Bazalka ochrání před hmyzem, a tak se mezi tuto zeleninu hojně vysévá. Jen ji často napadají slimáci, na které je třeba dát pozor. Rostlinku zničí za několik hodin.

Bazalka

Bazalka: Foto Pixabay

Petúnie jsou krásné nejen na pohled

Mezi krásné květiny, které zdobí balkony a terasy, patří určitě petúnie. Věděli jste ale, že je ideální vysadit je u paprik, rajčat nebo fazolí? Ochrání totiž před mšicemi a mnohými jinými nepříjemnými škůdci.

PetúniePetúnie: Foto Pixabay

Omamně vonící levandule

Jedna z nejvděčnějších květin vůbec. Je krásná a doslova omamně voní. Tedy nám lidem. Mravenci, mšice nebo komáři se před levandulí doslova třesou. V létě tuto vlastnost levandule jistě oceníte.

Levandule

Levandule: Foto Pixabay

Aksamitník zvládne odpudit hmyz také

Nepochybně, ač ani nám lidem moc nevoní. Nepříjemný je hlavně pro mšice. Ty jej nesnesou a napadené rostliny opustí.

Aksamitník

Aksamitník: Foto Pixabay

Šalvěj proti běláskovi

Jestliže pěstujete kapustu nebo zelí, pak rozhodně vysaďte v blízkosti těchto rostlin šalvěj. Ta je nejen skvělá na šalvějový čaj, ale odpudí také běláska zelného.

Šalvěj

Šalvěj: Foto Pixabay

Rozmarýn jako bič na komáry

Takové brambory ve slupce s rozmarýnem rozhodně stojí za to. Jinak je ale vynikající třeba u ohně. Pokud u něj sedíte a štvou vás komáři, stačí nechat shořet několik snítek rozmarýnu a máte vyhráno.

RozmarýnRozmarýn: Foto Pixabay

Tymián odpudí hmyz také

Tymián je vynikající při infekcích dýchacích cest. Jinak ale dokonale odpuzuje mouchy, komáry a klíšťata.

Tymián

Tymián: Foto Pixabay

Zdroje info: tojenapad.sk, ireceptar.cz, prozeny.cz

Mšice a mravenec: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.