Bezinky: Co vše z nich můžete připravit

Černý bez roste téměř všude. Na jaře sbíráme jeho květy a připravujeme si z nich med nebo sirup. Také ze zralých plodů ale můžete vytvořit velké množství dobrot. Nejlepší na tom je to, že se o bez nemusíte starat, prostě jen sesbíráte jeho plody, na které po cestě narazíte. A pak už je začnete zpracovávat. Zkuste si i vy letos vybrat některý ze způsobů zpracování.

Bezinkový likér

Tento alkoholický nápoj můžete připravit velice jednoduše. Odšťavněte si zralé bezinky tak, abyste z nich získali 500 ml šťávy. Tuto šťávu smíchejte s 500 ml vodky, 3 hrebíčky a šťávu z jednoho pomeranče. Povařte 10 minut, přelijte do lahví, uzavřete a máte hotovo. Bezinkový likér můžete podávat jen tak nebo například ve zmrzlinových pohárech.

Bezinkové víno

Bezinkové víno může být dalším skvělým nápojem pro dospělé. 1,25 kg plodů černého bezu smícháme se čtyřmi litry vody a vaříme asi dvacet minut. Poté se snažíme z bezinek vytlačit co nejvíce šťávy. Roztok přecedíme. Přidejte 1,5 kg cukru a necháme projít varem tak, aby se cukr rozpustil. Do vlažné šťávy přidejte vinné kvasinky v množství uvedeném na obalu. Šťávu přelijte do demižonu – měla by dosahovat asi jen do tří čtvrtin nádoby. Uzavřeme s kvasnou zátkou. Až víno dokvasí, můžeme jej stáčet do lahví.

Bezinkový džem

Připravte si 1 kg jablek – omyjte je, rozvařte, prolisujte a znovu provařte. Poté přidejte 500 g bezinkových bobulek. Znovu vaříme. Přidáme 400 g cukru a povaříme posledních 10 minut. Ke konci přidáme 10 g kyseliny citronové a šťávu z jednoho citronu. Do vychladlého džemu vmíchejte 1 dl rumu a naplňte sklenice. Uzavřete a je hotovo.

Povidla z bezinek

Na přípravu povidel budete potřebovat pouze dvě ingredience – bezinky a cukr. Začněte tak, že bezinky rozvaříte na kaši. Poté propasírujte a změřte si hmotnost kaše – podle množství pak přidáte cukr. Na 1 kg kaše přijde 200 g cukru. Smíchejte kaši a příslušné množství cukru a svařte je dohustu. Naplňte sklenice a máte připravená bezinková povidla.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!