Bezchlorová chemie do bazénu: Ano, či ne?

Bezchlorová chemie

Nepříjemný zápach, vyrážky nebo pálení očí. To vše může provázet koupání v bazénu, které ošetřujete chlórovou dezinfekcí.  Chlor je agresivní plyn a i přesto dezinfekce na jeho bázi jsou nejvyužívanější technologií úpravy vody v bazénu. Do popředí se však už dostává bezchlórová chemie do bazénu.

Znáte rizika chlóru?

Chlór ničí bakterie, má oxidační účinky, ale pro bazénovou vodu není ideálním dezinfekčním prostředkem. V reakci s organickými sloučeninami vytváří vázaný chlór a způsobuje podráždění nebo alergie. Kromě negativních vlivů na zdraví člověka, ničí chlór i povrch bazénů a způsobuje korozi součástí, které jsou z nerezu. Jak už bylo zmíněno, objevila se na trhu alternativa a to bezchlórová bazénová chemie. Možností bezhlórové dezinfekce je více, třeba ozon, UV lampa či přípravky na bázi kyslíku. Ani jedna z alternativ však nemá komplexní účinky a může být dokonce nebezpečná.  Nejvhodnější bezchlórová úprava vody v bazénu je proto polymerová dezinfekce.

Nová budoucnost bazénů

Bezchlórová chemie je vhodná pro ekzematiky, astmatiky, alergiky i pro děti, protože tyto přípravky neobsahují fenoly, estery, kyseliny a mají také neutrální pH 7.  Bazénová chemie bezchlórová je i šetrnější k bazénům, jelikož nezpůsobuje korozi kovových částí.  Značka  GUAA se svými přípravky zařadila mezi nejvhodnější. Zejména kvůli udržení čisté a kvalitní vodě, poměru ceny/kvality a také díky dobré dostupnosti pro spotřebitele.

Bezchlórové přípravky i do dětských bazénů

Výrobci polymerové dezinfekce se využívají nejen do bazénu, ale i jako bezhlavá dezinfekce do vířivek.  Přípravky od značky GUAA jsou dokonce vhodné do dětských nafukovacích bazénů.  V případě těchto malých dětských bazénů, rodiče často podceňují nedezinfikované vodu. Bakterie se zde však tvoří taky, proto je třeba ji dezinfikovat. Použijte polymerový prostředek určený pro speciálně pro děti.


Bazénová chemie bez chlóru

 

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.