Pěstování křenu na zahradě: Klasika, jež neomrzí

Křen

To, že je nejlepší křen z vlastní zahrádky už určitě víte. Jak, ale vypěstovat kvalitní a silné kořeny? Vyzkoušejte buď jednoletý způsob pěstovaní, nebo tradiční malínský víceletý. V obou případech vám poradíme, jak na to.

Nejznámější druh křenu

Máme různé druhy křenů např. japonský křen wasabi, u nás nejznámější Křen selský. Jeho způsob pěstování se k nám dostal z jihovýchodní Evropy a do naší střední Evropy se dostal už ve 12. Století.  Je však rozdíl mezi křenem, který u nás roste volně v přírodě, a křenovými kořeny z prodejen zeleniny. Planý křen roste nejčastěji okolo vodních toků, jeho kořeny jsou však hořce pálivé, tudíž nepoužitelné v kuchyni. Správný křen pro nás, jako spotřebitele, má válcovité a hladké kořeny, silné 1- cm, s bílou dužinou a peprnou chutí.

Křen

Foto: Radek Štěpán

Malínský způsob pěstování

Pěstování křenu na zahradě má dlouholetou tradici i v Čechách- Důkazem toho, je místo Malín u Kutné Hory, kde byl detailně propracován způsob pěstovaní křenu.  V Malíně se používá víceletý způsob výsadby a pěstování křenu zvaný ,, Malínský‘‘.  Tento způsob spočívá v tom, že kořenové řízky dlouhé 10 cm a silné 2 cm, bez vegetačního vrcholu vysazujeme brzy na jaře nebo na podzim. Vysazujeme je 60 cm od sebe do hloubky 15 cm.  Až na jaře vyraší výhonky, odhrneme zeminu a odklopneme výhonky, ponecháme řízku jen 1-2.  Půdu zase přihneme. Tento postup zopakujeme ještě v létě a následující rok. Kořeny sklízíme na podzim, kdy listy hnědnou a živiny se stáhnou do kořenů.

Jednoleté pěstování křenu

Novějším způsobem je jednoleté pěstování křene. Výsadba probíhá v  březnu s tím, že vsazujeme boční kořeny sklizené na podzim u kořenů konzumních. Měly by být dlouhé 20-25 cm a tenké jako tužka.  Před výsadbou z nich ještě odhrneme kořínky a pupeny. Sadíme šikmo do mělkých brázd. Ke konci června kořeny odhrneme a opět odstraníme tenké kořínky. Křen sklízíme na podzim, kdy odkroutíme všechny listy a kořeny uložíme do písku pro naši spotřebu v zimním období.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.