Bazalka: pěstování i použití v kuchyni

Bazalka

Bazalka (Ocimum) je jednoletá rostlina, která patří do čeledi hluchavkovitých. Je to oblíbená rostlina i koření. Používá se však mnohem častěji – především jako léčivý, kosmetický a aromatický prostředek. Úspěšně ji lze pěstovat doma v květináči nebo bylinkové zahradě. Jedná se o velice oblíbenou bylinku, která je velmi nenáročná na pěstování. Stačí dodržet několik základních pravidel a můžete si dopřát bazalku z vlastní úrody.

Jak vypadá bazalka?

Je to malá rostlina, dorůstající asi 50–70 cm. V závislosti na odrůdě může mít bazalka velké nebo malé listy se světle zelenou nebo dokonce fialovou barvou. Kvete v květnu a červenci žlutobílými, růžovými nebo červenými květy. Pokud chcete bazalku použít v kuchyni, je třeba ji sklidit ještě před vykvetením.

Bazalka

Bazalka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Použití bazalky v kuchyni

Bazalka je jednou z nejoceňovanějších a nejpoužívanějších rostlin koření. Surovinou mohou být sušené nebo čerstvé listy bazalky. Čerstvé jsou vynikajícím doplňkem rajčat, hub, okurek, majonézy a bylinkového másla. Čerstvá bazalka se také používá k dochucení salátů, tvarohů a hrachových pokrmů. Ve své sušené formě se toto koření často nachází v mase, rybách, mořských plodech a zeleninových pokrmech. Lze ji použít také v polévce, omáčkách nebo k dušeným masům. Bazalka se také používá při výrobě likérů. Rostlina se používá k aromatizaci olivového oleje a vinného octa. Používá se při výrobě zmrzliny a čokoládových výrobků.

Jak pěstovat bazalku

Bazalka je rostlina pocházející z oblastí s teplým podnebím. Proto vyžaduje lehčí, dobře odvodněnou půdu, bohatou na živiny. Vyberte jí slunné místo. Optimální podmínky pro jeho pěstování jsou kolem 25-30 °C. Bazalku lze pěstovat v interiéru či na zahradě. Na podzim můžete bazalku vykopat ze země a přesadit ji do květináče. Bazalka je citlivá na mráz, proto ji ven dáme až v okamžiku, kdy pomine nebezpečí mrazu.

Sklízení bazalky

Výsev provádíme v březnu. Bazalka potřebuje hodně vody během klíčení semen a na začátku růstu. Bazalku můžeme začít sklízet, než vykvete. Po sklizni ji lze vysušit. Zmrazení bazalky také není složitý proces. Celé listy bazalky lze zmrazit, ale je třeba si uvědomit, že bylinky s měkkými a jemnými listy po rozmrazení nevypadají příliš esteticky. Lepším řešením je proto zmrazit bazalku ve formě pesta nebo v kostkách ledu, z nichž lze později vyrobit bazalkovou limonádu.

Bazalka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!