Květ, který smrdí jako stádo mrtvých slonů a další orchidejové zvláštnosti

Orchideje si spojujeme zejména s půvabnými pokojovkami. Orchidejové expozice ve sklenících patří k těm nejnavštěvovanějším. Čeleď Orchidaceae se svými 30 000 druhy je nejbohatší rostlinnou čeledí vůbec. A není divu, že se v tomhle počtu najde i několik exemplářů, které naši představu o něžných květech tak úplně nesplňují.

Úspěšnost čeledi Orchidecaea je založena na úzké specializaci většiny druhů. Právě proto se tyto krásky zpravidla tak obtížně pěstují, na druhou stranu nám mohou přinést mnohá nečekaná překvapení.

Orchideje, které doopravdy páchnou

Květiny se snaží nalákat různé druhy hmyzu a některé z nich se specializují i na ty zástupce, vyhledávající primárně mršiny. K opravdovým specialistům patří rod Bulbophyllum. Když jeden takový květ Bulbophyllum bececcarii vykvetl v královských zahradách Kew, přivolaný malíř ho nebyl schopný přes silný zápach zvěčnit. Rostlina musela být nakonec až do odkvětu uzavřena ve skleněné nádobě. A ti, kteří s ní museli pracovat, tvrdili, že páchne jako stádo mrtvých slonů.

Orchidej jako sexuální predátor

Tořiče svou vůní zcela běžně napodobují vůní feromony vybrané hmyzu a oklamaní nápadníci poté přenášejí jejich pyl dál. Mistrem v tomto umění je australská orchidej Drakea. Láká vosí samečky, kteří se s ní opravdu snaží kopulovat. Jejich pohyby pak uvolní kloub, který v běžném stavu drží pysk květu v napnutém stavu. Jakmile se to stane, udeří ho pysk tak silně, že ho z květiny nezřídka odmrští. Ještě předtím je však natlačen na pylové brylky.

Oblíbená orchidej Charlese Darwina

Když spatřil Charles Darwin v roce 1862 orchidej Angreacum sesquipedale, předpověděl podle tvaru jejího květu, že v jejím okolí se nutně musí vyskytovat noční motýl, jež se dokáže pyšnit sosákem o délce alespoň 25 centimetrů. A kupodivu se našel, ovšem až v roce 1903. Byl proto pojmenován Xanthopan morganii preadicta (z lat. preadictus = předpovězený).

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)