ananas

Ananas je vlastně bromelie – a stejně jednoduše se i pěstuje

Pokud teď čekáte návod na to, jak si doma vytvořit doslova ananasovou plantáž, pak vás zklameme. Ovšem ananas může být i velmi dekorativní pokojovou rostlinou a s trochou štěstí (a péče) vám dokonce i vykvete a nabídne dekorativní plod. Bohužel podmínky k dozrávání u nás nejsou právě optimální.

Ananasovník chocholatý (Ananas comosus), který je též k dostání jako ananas chocholatý, si můžete pořídit v zahradnictví nebo si zasadit seříznutý vršek plodu. To se však podaří jen v případě, že jsou jeho listy ještě zelené a neoschlé. A jak se o něj dál starat?

Důležité je zejména světlo a teplo

Takhle bromélie si obojí přímo skvěle užívá. Poskytněte tedy svému ananasu co nejslunečnější okno. Žádné stínění není třeba. Ruku v ruce s tím však musí jít hojná zálivka, zemina by nikdy neměla úplně vyschnout, jinak můžete o rostlinu zcela přijít. Nutné není ani rosení, byť v opravdu parném létě se čas od času hodí.

Foto: Pixabay

Nebojte se letnění ani hnojení

V létě by teplotní maxima vhodná pro ananas měla dosahovat maximálně ke 30 °C, v zimě je pak tato hranice o 5 stupňů nižší. V létě se tak nemusíte bát ananas letnit na slunečné verandě, ovšem během chladnějších nocí (obvykle od srpna) ho pro jistotu vždy na noc odneste domů.

A čím ananas hnojit? Možností je celá řada, skvěle mu však prospívá výluh z hnoje. Stačí vzít malý kyblík hnoje a přelít ho dvěma kyblíky vody. Nechte 2 týdny kvasit a v první polovině kvašení každý den promíchejte. Získaný výluh přeceďte a nařeďte na poloviční koncentraci. Ananasu ho během vegetační sezóny dopřávejte nejlépe dvakrát do měsíce.

A pokud vám vykvete a začne nasazovat na plod, klidně hnojení o něco zintenzivněte. Jen jak jsme už říkali – s dozráním sladkých ananasů spíše nepočítejte.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.nelenprozelen.cz/poradna/co-si-vypestovat-vlastni-ananas-detail-869

Čím ananas hnojit, Ananas, Ananasovník, Ananas pěstování, Ananas péče

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *