Ponrava

Ponrava: návod, jak se jich zbavit

Jedním z opravdu nepříjemných škůdců je ponrava. Je veliký problém, když je ve své zahradě objevíte, protože zbavit se jich je velice náročné. Tento malý tvoreček může mít na svědomí nepěkně vypadající trávník nebo povadající či dokonce rozpadající se rostliny. Název ponrava má latinské označení Grub a jedná se právě o larvu brouků z nadčeledi Scarabaeoidea. Ponravy jsou ve stádiu larvy klidně až čtyři roky. A po toto období jsou velmi nenasytné.

Jak ponrava vypadá?

Pro ponravu jsou typické tři páry nohou. Od klasických housenek nebo jiných larev se liší zakřivením svého těla, vypadá, jako písmeno L. Tělo ponravy se obvykle pohybuje od bílé po světle hnědou. Hlavička je hnědá a břicho černé. Délka těla je tři až šest centimetrů. Jak samotné larvy, tak i dospělci přezimují v hloubce až metr pod zemí – což je také problémem, když se jich chceme zbavit. Na jaře, obvykle v dubnu až květnu, vylezou na povrch a začnou se krmit. Ohlodávají listy trávníků, stromů, keřů i jiných rostlin. Díky tomu může dojít ke zničení velké části úrody. Po oplodnění naklade samice na několik míst 10 až 30 vajec. Za šest týdnů se z nich vyvinou larvy.

Ponrava brouk

Foto: Pixabay

Období larev

Larvy jsou dobře vybavené pro život pod zemí. Nad zemí se nepohybují dobře, obvykle se svinují a rozvinují. Jejich nohy jsou slabé. Dokážou ale spořádat velké množství kořenů rostlin. Nejvíce nenasytné jsou v červnu a červenci a po třetím roce života. To je totiž období, které předchází zakuklení. V srpnu se z kukly vyvine dospělý brouk. Ponravy mohou být důvodem, proč se váš trávník mění v nepěknou žlutou podívanou s mezerami.

Jak poznáme napadení ponravou?

Žloutnoucí trávník ale nemusí být jedinou známkou přítomnosti ponravy. Jsou to také stromy, kterým odumírají jednotlivé větve stromu, hynutí sazenic a otvory v podzemních částech kořenové zeleniny. Navzdory tomu, že své rostliny hnojíte podle návodu a zaléváte podle potřeby, vadnou a hynou. Důvodem je jejich narušený kořenový systém.

Jak se zbavit dospělých brouků?

Protože obvykle známky přítomnosti ponravy připisujeme jiným příčinám, může si ponrava dál hodovat. Díky tomu, že její tuto larvu neodhalíme včas, může dojít k nenávratnému poškození rostlin. První pomocí je setřást ponravu na plachtu rozprostřenou na zemi, nejlépe brzy ráno. To jsou totiž ponravy ještě otupělé po noční zimě. Takto sesbírané larvy můžete nabídnout ptákům, rybám nebo drůbeži jako potravu. Někdy se ale nevyhnete chemickému postřiku.

Boj s larvami

Zbavit se larev je velmi obtížné. Žijí hluboko pod zemí. Pomůže vám kopání země za slunečných a suchých dnů – výtrusy vynesené touto činností na povrch pak vyschnou nebo si na nich pochutnají ptáci. Vhodným způsobem je také vertikulace.

Prevence

A úplně nejlepším řešením je prevence. Pokud zakládáte nový trávník, vyberte si osivo, které je namořené přípravky proti tomuto škůdci. Pravidelné hnojení a zalévání je důležité, stejně jako pravidelné sekání. Ponravy nemají rády cibuli či hořčici. Dobře funguje také zelené hnojivo ve formě pohanky.

Zdroj: https://www.ziemovit.pl/poradnik/jak-pozbyc-sie-pedrakow

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

6 komentářů

 1. Nosorozik Kapucinek Odpovědět

  omlouvam se za ten druhy koment nevsiml jsem si ze to musite schvalovat a myslel jsem ze jste to vymazali
  nektere weby to nemusi schvalovat at si lidi pisou co chteji ne? nebo ne?

 2. ina svoje Odpovědět

  Propána, co je to za blábol? Ponrava.. bojujeme s ní na zahradě od mého dětství, ale NIKDY !!!!!! se nedala setřást . Z čeho taky, když je to larva žijící v půdě a až po zakuklení a po přeměně v brouka, vylezá na jaře na povrch. Létající brouk dokáže mladé listí na stromech zlikvidovat tak, že vypadají jako na podzim. Během několika týdnů se brouci spáří a samice naklade do země vajíčka, čímž nastartuje nový 4letý cyklus. Pravidelně jsou tady kalamity: 3. rokem jsou to právě larvy, kdy zničí nejen běžnou úrodu, ale i kořeny vzrostlých stromů, následující, tedy 4. rok, listy a tím oslabí vzrůst i plodnost listnáčů. Je smutné procházet takto postiženým lesem. Dříve se používal k regulaci výskytu letecký postřik, jak dopadne nekontrolovatelné množení a tím likvidace stromů a následně i lesa ukáže čas.

 3. Kvinta Odpovědět

  Absolutní blábol a paskvil!! Opět snaha o rádoby odborný článek nad její znalostní úroveň a navíc převzatý ze zahraničí, o mizerném překladu odbornějších termínů nemluvě. Nesmyslů, rozporů a pletení názvů pátý přes devátý je v něm navršeno tolik, že lze úspěšně pochybovat o autorčině minimální znalosti tématu, natož entomologie. Článek navíc doprovází fotky, které patří úplně jiným druhům brouků, než o kterých by měl být. Na prvním obrázku je larva tesaříka rodu Rhagium, jehož dospělec je zachycen na druhém snímku. Tento druh v zemi vůbec nežije, larva žije a vyvíjí se pod kůrou dřevin. Za tento celkově absolutně diletantský zpatlaný článek má autorka podtrženou nedostatečnou. Doporučil bych věnovat se tématům, na která alespoň svými znalostmi a vzděláním trochu stačí (např. pletení?).

 4. Josef Odpovědět

  Koníčka lze i trápit paní Hlaváčová. V rámci svého vzdělávání by jste časem měla dojít k tomu, že ponrava je vývojovým stádiem některých druhů hmyzu. Také třeba zjistíte, že drátovec není produktem drátovny.
  Probĺém není nový. Takový Jaroslav Hašek ve svém časopise Svět zvířat propagoval STEHNOŽKU. Při četbě této perly tvorby pana Haška jsem řval a plakal smíchem. Obvzlášť jsem se bavil reakcemi ctěné obce čtenářské. Prostě perla. Pan Hašek byl chytrý a vzdělaný člověk. Jistě by do své tvorby k Vaší malé radosti zařadil i PONRAVU.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *