Skalník: návod pro jeho pěstování

Skalník

Skalník (Cotoneaster) může růst jako malý strom nebo také keř. Velmi dobře se mu daří jak na slunci, tak také v částečném stínu. Krásné květy nahrazují tmavě červené bobule, které na rostlině mohou zůstat až do zimy. To je důvod, proč je tato rostlina tak oblíbená – má dlouhou sezónu, po kterou je krásná. Spoustu druhů se může také pochlubit nádherným listovím, na podzim zbarvených do nejkrásnějších barev. Květy přilákají do vaší zahrady včely, bobule zase ptáky.

Umístění skalníku

Základem je dobře propustná půda, která by měla být neustále vlhká. Některé odrůdy vyžadují vysazení ke zdi, například Cotoneaster horizontalis. Jiné rostliny můžete využít k ohraničení pozemku. Vyplatí se jim najít slunečné místo, na které dobře uvidíte například z okna kuchyně. Některé druhy rostou blízko u země a hodí se k potlačení plevele. Obvykle se vysazují na podzim, kdy je půda stále ještě teplá, ale už ne tak suchá. Zahrňte je přírodním mulčem, abyste je ochránili první rok před mrazem.

Skalník

Foto: Pixabay

Péče o skalník

Péče je poměrně nenáročná. V prvním roce je potřeba dbá zejména na dostatečnou zálivku. Skalník lze množit pomocí řízků. Pro zvýšení šance na zakořenění použijte speciální roztoky pro řízky. Další péče o skalníky je bezproblémová. Tato rostlina je však náchylná k houbovým chorobám. Ač má ráda vlhkou půdu, vyvarujete se přemokření. Jakmile je rostlina napadena houbovou chorobou, obvykle se to pro ni stane fatálním. Škůdců, kteří rostlinu ohrožují, je poměrně málo. Patří mezi ně například mšice.

Prořezávání

Abyste dosáhli vzrůstu malého kompaktního keře nebo stromku, je zapotřebí pravidelné prořezávání. Zbavte se starého, suchého dřeva, neplodících větví. Také zakraťte větve pro dosažení požadovaného tvaru. Prořezávejte také pro dosažení dostatečného proudění vzduchu jako prevenci před vznikem houbových chorob. Prořezávání se provádí brzy na jaře v případě vždyzelených odrůd. Opadavé skalníky prořezáváme později na jaře, ale ještě předtím, než se začnou probouzet ze zimního klidu.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-cotoneaster/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!