Adénium čili pouštní růže: tipy pro její pěstování ze semen

Adenium

Adénium je pouštní rostlina, kterou dříve pěstovali jen botanici. Pro její krásu si ji ale oblíbili také amatérští zahradníci. Tato rostlina pochází původem z Afriky, ale s úspěchem ji můžeme pěstovat v bytových podmínkách. I v zimě by však teploty pro její pěstování neměly klesnout pod 16 °C. Pouštní růže je oblíbená zejména v asijských zemí, protože je možné ji pěstovat ve formě bonsaje.

Výsev ze semen

Pokud chcete ušetřit, můžete si namísto sazeničky koupit semínka. Na svou rostlinu si ale budete muset počkat. Vysejte ji do květináče s drenážními otvory nejlépe v únoru. Jako substrát použijte suchý perlit ve vrstvě 3 až 4 cm. Na něj rozložte semínka ve vzdálenosti asi 2 až 3 cm od sebe. Zasypte je stejnou vrstvou perlitu. Ideální hrubost perlitu je 0,5 až 1 cm. Pro klíčení jsou ideální teploty od 30 do 35 °C, poroste ale i při teplotách od 25 do 40 °C.

Adenium

Foto: Pixabay

Zálivka rostlin

První zálivku provádíme ihned po výsevu. Protože je perlit lehký, můžete se zdát, že horní vrstva bude plavat. Jako vhodné řešení se jeví ponoření nádoby do větší nádoby naplněné vodou. Perlit se postupně zvlhčí. Poté je možné nádobu vyjmout a nechat odtéct. Poté zaléváme každé tři až čtyři dny, což je dostatečně dlouhá doba, aby perlit vyschnul. To, že je správný čas na zálivku, poznáte také podle toho, že se perlit nelpí na prsty. Můžete zalévat pomocí spreje s rozprašovačem.

Klíčení rostlin

Asi po třech dnech začnou rostlinky klíčit, avšak mohutné výhony se objeví až po 15 dnech od výsevu. V perlitu nechte sazeničky asi 1 měsíc. V tuto chvíli není hnojení nutné. Po této době je vhodné perlit raději znovu nepoužívat, protože v něm vzniklo příznivé prostředí pro šíření hub. Použití takového perlitu by vedlo k rozšiřování houbových onemocnění.

Přesazení sazenic

Před přesazením je zapotřebí nechat perlit vyschnout. Všechny slabé sazeničky, které mají bílé listy nebo jen jeden list bez růstového bodu vyhoďte. Zbytek vyjměte z perlitu a přesaďte do nádoby, ve které je namíchaná směs z kompostu, drti a perlitu – ve stejných poměrech. Směs by měla být suchá a sypká. Ponechte vzdálenost 4 až 5 cm mezi jednotlivými rostlinami. Nezalévejte asi dva až tři dny (mohlo by dojít k hnilobě).

Další přesazení

Po dvou měsících (celkově po třech měsících od výsevu) je čas na další přesazení rostlin. Pro každou z rostlinek je zapotřebí připravit nádobu zvlášť. Vyjměte adenium z dosavadní půdy a setřeste půdu z kořenů. Je zapotřebí, aby půda i kořeny byly proschlé. Sázíme do mírně zvlhčené čerstvé půdy ve stejné hloubce. Po přesazení nezaléváme 4 až 5 dní. Asi dva týdny po přesazení můžete začít s hnojením.

Kvetení

Je běžné, že prvních květů se dočkáte až po dvou až třech letech. Výjimkou ale mohou být některé rostliny, které kvetou již po sedmi měsících. Závisí to na kvalitě semen a podmínkách, jakým je rostlina vystavena. Pro zabezpečení co nejrychlejšího kvetení je dobré nepřesazovat do rašeliny, protože ta je příliš kyselá. V létě zalévejte, až substrát proschne a dopřejte rostlině co nejvíce tepla a minimálně 3 až 5 hodin slunečního světla za den.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2019/12/16/adenium-v-domashnih-usloviyah-posadka-i-uhod-intervyu-specialista/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!