Jak jednoduše poznat kvalitní slivovici

Slivovice

Dokonalé využití ovoce bylo trendem v jakékoli době. Dejte ale všechno do pečení, nebo neustále zavařujte. To prostě nejde. Především švestky, kterým na Moravě nikdo neřekne jinak než trnky, patří do slivovice. Ostatně pálí ji spousta lidí a většinou se jedná o opravdovou dobrotu a lidový lék nejen na vypálení červa. Ne vždy se ovšem musí podařit vypálit kvalitní destilát. Někdy prostě přijde neúspěch. Důležité je poznat, že slivovice není taková, jaká by měla být. Jaké jsou hlavní ukazatele kvalitní slivovice? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Voní po kvasu a nedrhne v krku

Začít bychom měli asi nejznámějším pravidlem. Vynikající slivovice voní po kvasu. Stačí si jen přičichnout. Stejně tak po požití nemůže drhnout v krku. Jinak také pokročilí degustátoři využívají testu v podobě promnutí kapky slivovice mezi prsty. Kvalita se zjišťuje dle odporu slivovice. Ne každý to ale umí a plýtvání slivovicí na několik testů by bylo přinejmenším marněním tohoto skvělého destilátu.

SlivoviceSlivovice: Foto Radek Štěpán 

Jaká by dobrá slivovice neměla být?

Dobrá slivovice musí v každém případě vonět. Ovocně. Co se týká chuti, ta by měla být hřejivá. Špatná slivovice má charakteristický acetonový pach. Důvod jeho vzniku je vcelku jasný. Slivovice byla vypálena z nekvalitního, respektive spíše nezralého ovoce.

SlivoviceSlivovice: Foto Radek Štěpán 

Kvalitní slivovice se nepodává mražená

Tedy nemusí se podávat po namražení. Její chuť dokonale vynikne při pokojové teplotě. Ostatně v kvalitní slivovici by mělo být zhruba 10 kg švestek na litr destilátu. To už se musí pozitivně projevit. Jinak není od věci slivovicí trochu zatřepat a podívat se na řetízek.

Na kolik procent se slivovice pálí?

Tradičně se pálila na Valašsku na 52 %. Nyní se pálí spíše na 50 %. Vše je individuální a záleží na konkrétním člověku.  

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/spravna-slivovice-musi-vonet-a-hrat.A040308_215000_destil_osob_pal
https://gastroahotel.cz/zakladni-pravidlo-poznat-kvalitni-slivovici-velmi-jednoduche/

Slivovice: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.