Calathea: péče shrnutá do pěti kroků. Vaše rostlina bude prospívat

Calathea

Calathea je jednou z nejkrásnějších pokojových květin, i když nekvetou. Tato rostlina vás na všechny nedostatky upozorní sama. Je vhodná tedy i pro ty, kteří ještě nikdy nic nepěstovali. Neděste se, když v noci složí své listy do vzpřímené polohy a ve dne je otevře – je to naprosto běžný jev a projev zdravé rostliny. Listy této rostliny mají naprosto úžasnou malbu. Čím lepší podmínky, tím krásnější tato malba může být.

Calathea chce hodně světla

U této rostliny může být poměrně složité vybrat vhodné stanoviště. Rostlina totiž miluje světlo, ale ne to přímé sluneční. Pokud ji vystavíte napospas přímému sluníčku, může dojít k poškození listů (suché špičky nebo vybělená místa). Ve svém přirozeném prostředí jsou lehce zastíněné stromy, takže jim najděte místo s dostatkem světla, ale ne přímé sluníčko. Nedostatek světlo je ochotná rostlina tolerovat, nemůžete ale počítat s tím, že se její listy zbarví tak, jak byste chtěli.

Calathea
Foto: Pexels

Vody tak akorát

Na nedostatek vody může rostlina zareagovat poměrně dramaticky. Nebojte se, jakmile chybu napravíte, listy se dají rychle do pořádku. Zálivku provádíme v okamžiku, když je horní vrstva půdy suchá. Rostlina vám dá vědět, že má žízeň – své listy svěsí dolů nebo rovnou stočí. Můžete zalévat shora, účinnější je ale zálevka do podmisky. Rostlina si totiž vezme přesně tolik vody, kolik potřebuje a neriskujete tak přelití. Přemokření se projevuje stočenými listy a je horší, než nedostatek zálivky.

Calathea má ráda společnost

Ne že by si potřebovala popovídat. Pokud k ní ale dáte více rostlin, dosáhnete nejenom dekorativního vzhledu určité části místnosti, ale pomáháte též zachovat dostatečnou vlhkost. Vzdušná vlhkost je pro rostlinu důležitá. Takto dohromady dejte zejména rostliny, které si potrpí na vyšší vlhkost vzduchu, což jsou v podstatě všechny tropické rostliny. Vzduch můžete zvlhčovat též poprášením vody z rozprašovače či rovnou zvlhčovačem vzduchu.

Zima rostlině nesvědčí

To, že se jedná o tropickou rostlinu, nám může napovědět, že nedobře snáší nízké teploty. Ideální jsou teploty 21 až 27 °C a vyšší vlhkost vzduchu. Nižší teploty mohou rostlinu poškodit poměrně rychle a pak může být velký problém navrátit ji do původního stavu.

Přilepšete hnojením

V období, kdy calathea aktivně roste, je ideální čas rostlině přilepšit vhodným hnojivem. Ideální je to s vysokým obsahem dusíku. V zimě rostlina neroste, proto ji nehnojte. V období růstu hnojíme jen jednou za měsíc. Vyhněte se přehnojení, které může být velmi škodlivé.

Zdroje info:

https://www.homesandgardens.com/gardens/calathea-care-guide

https://www.ireceptar.cz/zahrada/kalatea-skvost-mezi-pokojovymi-rostlinami-jak-se-o-ni-starat.html

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!