Využití kávové sedliny je široké: Kde nám může pomoci?

Kávová sedlina

Kávová sedlina se běžně vyhazuje do koše, to je však ale jistě škoda, protože ji lze efektivním způsobem využít. A to jak na zahradě, tak i v domácnosti. Pokud tedy každé ráno pijete kávu, takzvaný lógr si schovávejte, nevyhazujte ho. Kde všude kávovou sedlinu využijete?

Na kompost, ale také na škůdce

V případě, že kávovou sedlinu nebudete chtít nikde využít, můžete ji umístit na kompost, ale pouze v tenké vrstvě. Dále lze sedlinu využít proti mšicím. Ty jsou pro každého zahrádkáře noční můrou. Zkuste sedlinu jednoduše nasypat pod rostlinu. V druhém případě můžete zbylý lógr zalít studenou vodou, nechat louhovat, přecedit přes plátno a pošplíchat rostliny, na kterých se nachází škůdci. S kávovou sedlinou dokonce odpudíte i komáry. Stačí do misky nasypat sedlinu a smíchat ji s bazalkou. Jedná se o kombinace vůní, které komáři nesnesou. 

Mšice
Foto: Pixabay

Hnojení rostlin pomocí kávové sedliny

Kávovou sedlinu lze využít i pro hnojení pokojových či zahradních rostlin. Lógr obsahuje vápník, draslík, hořčík, mangan a mnoho dalších prospěšných látek. Je třeba však upozornit, že má také lehce kyselé pH, takže rostliny, kterým chcete lógr dopřát, vybírejte s rozvahou. Hodí se pro borůvky, hortenzie, azalky, kapradiny, vřesy, růže, rajčata, jahody a jiné. Navíc sedlina dokáže provzdušnit půdu a zajistit lepší propustnost. 

Konec zápachu v domácnosti

Kávová sedlina dokáže eliminovat zápachy. A jak ji použít? Stačí, když ji rozprostřete na pečicí papír nebo na noviny a necháte ji proschnout. Poté ji nasypte do misky a umístěte například do ledničky, na toaletu, ale klidně také do skříně. Tím však výčet nekončí. Stačí sedlinu nasypat do punčochy a umístit do zapáchajících bot. Pokud rádi připravujete ryby, proti zápachu na rukou pomůže lógr. Stačí ho mnout v rukou. 

kávová sedlina
Foto: Pixabay

Krásné tělo a pleť

Utrácíte peníze za drahé peelingy nebo pleťové masky? Nemusíte, vyzkoušejte lógr. Stačí trochu kávové sedliny nanést na tělo a pomocí mycí houby kůži masírovat. Vaše pokožka bude jemná a s pravidelným používáním se můžete zbavit celulitidy. A pokud lógr smícháte s medem, vytvoříte tak výživnou pleťovou masku, která zjemní pleť a zbaví ji akné. 

Zdroj: https://www.fairmade.cz/8-tipu-jak-vyuzit-kavovou-sedlinu, https://www.kava-arabica.cz/blog-novinek-zajimavosti/jak-vyuzit-kavovou-sedlinu/

Náhledové foto: Pixabay

     

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)