Zužitkujte zásoby mraženého ovoce a odhalte tajemství pařeného těsta

Stále si lámete hlavu nad tím, proč byly vaše zamilované ovocné knedlíky od babičky tak dobré a proč se vám je v kuchyni stále nedaří napodobit? Prozradíme vám tajemství – naše pramáti se nezdržovaly s těstem bramborovým ani nepoužívaly vaničky měkkého tvarohu. Naopak. Sahaly po zcela obyčejných ingrediencích – jen je používaly pro nás možná trochu netradičním způsobem.

Svařily mléko s moukou a dalšími ingrediencemi a bylo to. Výsledkem je pařené nebo také spařené těsto. A jak na něj? S námi ho zvládnete bez chybičky. Takže pokud máte rádi sladká jídla a zároveň vám v mrazáku stále ještě leží zásoby meruněk, broskví nebo jahod od léta, směle se pusťte do toho.

Pařené těsto a jak na na něj

A co budete potřebovat?

  • 1 lžíce másla (asi 10 gramů)
  • 1 litr mléka
  • 1 větší vejce
  • 2 hrnky hrubé mouky (cca půl kila)
  • špetka soli

Nejdříve je potřeba přivést mléko k varu a rozpustit v něm máslo a sůl. Jakmile začne vřít, vmíchejte do něj po částech mouku. Společně dalších pět minut provařte a těsto odstavte z plotny. Vyklopte na pomoučený vál a do mírně vychladlé hmoty zapracujte vajíčko. Tím je příprava těsta hotová.

Lesní ovoce

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Teď už ho zbývá jen vyválet na tenčí placku a nakrájet na čtverečky. Do každého z nich dáme lžící ovoce a dobře zavineme. Nejdříve přeložíme cípy těsta a poté v ruce vytvarujeme kuličky. S pařeným těstem se velmi dobře pracuje, takže vám vše půjde od ruky.

Do většího hrnce dejte vařit vodu a knedlíky do ní vhazujte. Měly by pomyslně pokrýt dno. Větších dávek se vyvarujte – obvykle se vaří hůř. Po deseti minutách knedlíky vyplavou nad hladinu a máte hotovo.

S čím ovocné knedlíky servírovat

Po staročesku jedině se strouhaným tvarohem, máslem a cukrem. A skvěle chutnají třeba i s ořechy nebo mákem či vanilkovým cukrem. Fajnšmekři pak doporučují šlehačku se skořicí, takže je to nakonec jen a jen na vás.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)