Zimolez vonný: citronově vonící květy už brzy zjara

Zimolez

Zimolez vonný (Lonicera fragrantissima) patří mezi okrasné keře s velice výrazným květem. Rozkvétá totiž již velice brzy na jaře – někdy dokonce už v únoru, a v tomto období na sobě ještě nemá žádné listy. Květy mají obvykle bílou až krémovou barvu a velice výraznou vůni, která připomíná citron. Spousta zahradníků tuto rostlinu pěstuje nejen, protože je velice atraktivní, ale také proto, že slouží jako jeden z prvních zdrojů potravin pro včely.

Okrasný keř

Zimolez vonný je původem z Číny. Bývá označován taktéž jako Xylosteon fragrantissimum, což se překládá jako zimolez nejvonnější. V Evropě se stal tento keř známý díky „lovci rostlin“ pro Royal Horticultural Society. Robert Fortune (jak zní jméno tohoto botanika) v Číně zkoumal rostliny. V roce 1845 představil v Anglii Lonicera fragrantissima. O několik let později byla již tato rostlina představena taktéž ve Spojených státech.

Zimolez

Zimolez: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Květy, listy a plody

Zimolez vonný dorůstá výšky až čtyři metry. Jeho růst je velmi rychlý, takže pokud hledáte rychle rostoucí okrasný keř s vonnými květy, je pro vás ten praví. Květy se objevují v únoru až březnu. Po jejich odkvětu se – obvykle v květnu až červnu – vytváří červené bobule. Listy jsou velké obvykle kolem 9 centimetrů na délku a 4,5 centimetrů na šířku. Květy rostou ve dvojicích jsou dlouhé asi 1 cm. Semena jsou rozptylována zvířaty, které se krmí ovocem. Semena musí být před klíčením stratifikována.

Pěstování zimolezu vonného

Pěstování není příliš náročné. Strom je mrazuvzdorný – poradí si s teplotami až do -30 °C. Vyberte pro něj pohostinné místo. Půda by měla být dobře propustná, hlinitá, středně těžká. Tato dřevina vyžaduje střední zálivku. První řez provádějte až na rostlině, která je stará dva až tři roky. Řez snáží velmi dobře. Množit ho lze dřevitými i zelenými řízky. Je možné jej vysadit do skupinových výsadeb, obstojí ale také jako solitéra.

Zimolez: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!