Jak na vysazení rajčat na záhon

Květen je ideálním obdobím pro vysazení rajčat ven do zahrady. Rajčata patří mezi zeleninu, které si potrpí na teplo, takže ven je můžete vysadit tehdy, kdy noční teploty neklesnou pod 10 °C a již pominulo nebezpečí mrazu. Pokud jste v minulosti měli problémy s pěstováním rajčat, můžete se zaměřit na vysazení odrůd odolných vůči chorobám.

Výběr půdy

Pro svá rajčata vyberte místo, kde na ně bude dostatečně svítit slunce. Půda by měla být dobře propustná. Důležité je, aby na rajčata svítilo slunce minimálně šest hodiny denně. Pokud svítí na rajčata slunce po většinu dne, pak je vhodný lehký stín přes odpolední slunce. Asi dva týdny před vysazením rajčatových sazeniček ven tuto půdu na zahradě upravte. Kopejte do hloubky asi 30 cm a zapracujte do půdy vyzrálý kompost.

Sazenice rajčat

Příprava sazenic

Přenesení sazenic do zahrady může být pro rostliny šokem. Proto je vhodné, když je asi týden před přesazením vynášíte na několik hodin ven – nejprve do stínu a postupně je přesouvejte na slunce, a to na delší a delší dobu.

Vysazení sazenic

Jednotlivé sazenice vysaďte asi 60 cm od sebe. Vedle každé sazeničky zapíchněte také kůl nebo mřížku, které budou rajčatům sloužit jako podpora. Když tuto podporu zapichujete do půdy nyní, vyhnete se pozdějšímu porušení kořenů rostlin. Několik spodních listů sazeniček odtrhněte a zasaďte kořen tak hluboko, aby zbylé nejnižší listy byly těsně nad povrchem půdy. Dobře zalévejte, abyste omezili šok kořenů.

Rajčata

Zalévání

Prvních několik dnů štědře zalévejte. Také v průběhu růstu zalévejte hojně. V horkých dnech je nezbytná kažodenní zálivka. Zalévejte hlavně kořeny, listům se vyhýbejte. Zálivka by měla probíhat brzy ráno, protože jedině tak se vlhkost dostane k rostlině i v průběhu horkého dne. Neměli byste zalévat v podvečer ani v noci. Mulčováním můžete udržet vlhkost u svých rostlin po delší dobu.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

30 komentářů

 1. miro Odpovědět

  A není šest centimetrů krychlových na zálivku trochu málo? A ani nezalévání večer, nebo v noci mi není jasný.Večer, nebo v noci přeci pršívá nejčastěji.

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den,
   díky za reakci. Údaj jsem smazal, je nepřesný. Jinak já osobně rajčata zalévám večer a zatím jsem měl vždy skvělou úrodu. Množství vody se neodvažují odhadovat. Vše je individuální i vzhledem k počasí. Mějte se, ať se daří!

   1. Karel VII Odpovědět

    Také zalévám a bez problémů ne na listy a převážně večer. Jinak zapomněla uvést, že se mají vysazovat naležato a zahrnout až přes první lístečky aby měly více kořenů. Většinou již druhý den se postaví. Postupně vytrvávat ty nejníže vyrostlé listy. Nestříkám vůbec ničím.!!!

 2. Miroslav Novák Odpovědět

  Mám k tomu jeden komentář. Před vysazením také otrhám listy co nejvíce a sázím je skoro naležato už koncem dubna pod kryt z béžové netkané textilie (v případě velkého chladu jim topím v noci svíčkou). Při dešti je ještě přikrývám igelitem. Pořádně je zaliji a pak 14 dní nezalévám. Jen loni při velkém suchu jsem je trochu zalil. Rostliny moc nad zemí nerostou, ale zato v zemi vytváří velký kořenový systém. A to je důležité. Po těch 14 dnech je přihnojím a začnu pravidelně zalévat. Rajčata pak doslova rostou před očima. Oni si totiž i ze stonku ponořeného v zemi pustí další kořeny. Zalévám je hodně, většinou 10 litrů vody na 1 sazenici a den.Pěstuji je na zvýšeném záhonu na dva výhony. Záhon dopředu vyhnojím vyzrálým kravským hnojem. Přihnojuji hlavně ze začátku dvousložkovým hnojivem Kristalon, aby narostly, pak již jen skvašenými kopřivami. Rajčata dorůstají až do výšky 2 metry. Vyvazuji je k poplastovaným tyčím vzájemně nahoře propojeným.

  1. Viki Vikina Odpovědět

   Zajímavý postup, z tak brzké výsadby bych měla strach. A jak chráníte tu svíčku, aby nechytl překryv z netkané folie?

  2. MofT Odpovědět

   Tak je to správně. Dělám to tak už mnoho let a nemá to chybu. Ten obrovský kořenový systém dělá divy. Doporučuji všem.

   1. Jitka Odpovědět

    My svíčky dáme do květináče a ráno tam mají jako v pokojíčku, děláme to leta a nikdy nám rajčata nezmrzla.

 3. Jirka Odpovědět

  Paní autorko Hlaváčová….máte vůbec představu, o jaké množství vody se jedná, když napíšete „6 centimetrů krychlových vody v průběhu léta“ ? To by vám ta rajčata opravdu poděkovala za „vydatnou“ zálivku.

 4. Pavla Odpovědět

  …“Také v průběhu růstu zalévejte hojně – to asi 6 centimetrů krychlových vody v průběhu léta.“…
  No to si pošmáknou, chudáci.
  Když už někdo přebírá články odjinud, protože toto je aspoň částečně přejato z nějakého zahraničního zdroje a místy ještě špatně přeloženo, měl by to aspoň zkontrolovat.

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den, Jirko,
   děkuji Vám za předchozí komentář, jak jsem psal níže, text jsem upravil. Komentáře procházejí administrací a já i redaktorky nesedíme u pc neustále. Mažu pouze vulgární komentáře, jinak vždy kritiku nechávám a snažím se případné omyly řešit co nejdříve.

 5. Jaran Odpovědět

  Asi překlep -„Také v průběhu růstu zalévejte hojně – to asi 6 centimetrů krychlových vody v průběhu léta.“-

 6. Josef Odpovědět

  Sázet naležato je pro výnos zásadní. Sázím svoje Starty když dorostou do nejméně 52 cm,ostříhám všechny listy mimo 2-3 vrcholových a nad zemí ponechám jen cca 10 cm ohebného vrcholu a ohnu jej ke kůlu. Protože sadím už okolo 20.-28.dubna , nasadím na kůl PVC pytel ,který je připevněn na
  obruči z gumové hadice. Vnitřní prostor vylepší 2-3 klacíky a pytel přitiskou 2-3 kameny.Pytel je nahoře ohrnut a během růstu je rozvinován,ke kůlu připevněn připínáčkem a uzavřen kolíkem na prádlo.
  Takto se sazenici vytvoří vhodné klima pro počáteční růst,otvírat pytel nahoře je dobré až se hodně
  oteplí. Pytle sundávám asi v době ,kdy rajče dosáhne cca 50 cm a je i v noci teplo.Pěstuji až na 3 vrcholy,do výšky 2 metry.

 7. Anna Heliová Odpovědět

  Pred vysazení se zaleje pořádně důlek kde se zasadí rajče a pak aspoň týden se NEZALEVAME !
  Vaše články jsou na nic…není to poprvé co narážím na nesprávné a špatně rády… chudáci nováčky v zahradničení pokud vás poslechnou…

  1. Radek Štěpán Odpovědět

   Hezký den,
   já zaleju jak důlek, tak i následně sazenici v něm, a činím tak pravidelně. Nikdy nenastal problém.
   Naopak v extrémním suchu, jako bylo minulý rok, vám musí rostlina týden bez vody uvadat.

  2. Honza Odpovědět

   ZaleHonzaji pouze při sázení do důlku jakmile se uchytí, asi 14 dní již nezalévám rajčata dřív dozrají a hlavně nepraskají

 8. Anna Heliová Odpovědět

  Rajčata zaléváme jednou za týden, avšak pořádně. Nikdy neuvádli, kořeny mají hluboké. Pokud zalevate často, rajčata mají kořeny pod povrchem protože nemusejí hledat vodu hlouběji a je logické, že musíte pak zalévat častěji a rostliny vám uvadají.

 9. Anna Heliová Odpovědět

  Zapomněla jsem napsat, že čím min je zalevate, tím budou rajské chuťově lepší, dokonce i sladší. Mám to vyzkoušené, pocházím z Balkánu, kde pěstování rajčat máme v krvi 🙂

  1. Jitka Odpovědět

   Děkuji vám za radu, proto máme rajčata dost vodnatá a i kyselejší, protože každý den zaléváme? Děkuji za odpověď a radu. Jitka

 10. Jirka Odpovědět

  Anna Heliová,je to pravda, pokud se zalévá hodně tak nemají tu správnou rajčatovou chuť.
  Na druhou stranu,když přijdou vydatnější deště,tak začnou rajčata praskat!

 11. Naďa Odpovědět

  Zároveň s rajčetem sadíme i plastovou láhev hrdlem dolů s odřezaným dnem. Zaléváme tím pádem do lahve a nekropíme zbytečně listy, ani okolní půdu. Je to vhodné hlavně pro zahrádky víkendové. Doporučuji:

 12. Mirek Odpovědět

  Rajčata se sadí do max. 20cm jamky a úplně se položí, nejlépe pod 45 úhlem.Já je položím na zem a zahrnu. Než je nasadím, naleju do každé jamky vodu, až po vrch.Pomalu se vsákne, nasadím rajčata ,zahrnu, zaleju a hotovo. Zalévat jednou za 3 dny, než se rostliny samy postaví. Sadbu dávám schválně šikmo, protože roostlina má ráda teplo a sluníčko, které prohřeje i kořeny. Jak se postaví, dám spirálu po které se pne nahoru. Zalévat ZÁSADNĚ VEČER !!! Ranní zálivka se brzo, pokud jsou sluneční dny, brzo vysuší a pak jsou celý den na slunku ve téměř vysušené zemi. Jak rostou, zalívat večer každý den !!! Večer se zálivka vpije do země a zůstává tam.Přitom postupuje níž. Co je napsáno na sáčku mě nezajímá. Je vidět že s tím nemá absolutně žádné zkušenosti.

 13. MARCELA Odpovědět

  KDO SÁZÍ RAJČATA DÁT D O JAMKY SUŠENY GRNULOVANY HNŮJ A HNED ŠIKMO KE KOŘENŮM ZAPÍCHNOUT PLASTOVOU FLAŠKU KTERÉ USEKNETE DNO A HRDLEM KE KOŘENUM RAJČATA ZALÉVATÉ AŽ VODA Z MÍZÍ RAJČATA NECHYTAJ͡ PLÍSEN . A NEMUSÍTE STÁLE ZALÉVAT.
  NA ČESNEK DOPORUČUJI JIŽ VBŘEZNU DÁ BILOU NETKANOU FOLII KTERÁ TAM MŮŽE BÝT AŽ DO ČERVENCE CHRÁNÍ PROTI HOUBOMILCE JEDNOU OKOPAT ZNOVU ZAKRÝT MÁTE ZDRAVÍ ČESNEK

 14. Pavel Odpovědět

  Ke keždé rostlině zasadím uříznutou pet lahev a zalévám ke kořenům.Provádím už mnoho let a jsem s tím velice spokojen.

 15. Jarda Odpovědět

  Rajčata pěstuji ve skleníku, dělám jim pomyšlení (uleželý hnůj, poctivá zálivka 2x týdně, zasazená co nejhlouběji, vyštipuji zálistky a listy, které začnou žloutnout, nebo jeví známky napadení). rostliny sázím do brázdy, do které je zalévám a po otrhání spodních listů je ještě přihrnu. Nechávám hlavní výhon a ještě jeden co nejníž.
  Když doroste hlavní výhon ke stropu skleníku, zaštípnu ho, aby dozrála všechna rajčata a spodní výhon pěstuji jako hlavní.
  Před příchodem mrazíků si udělám řízky ze sazenic, které jsou nejlepší, dám je do sklenice s vodou a po zakořenění je zasadím do krabice od mléka, do keré udělám otvory pro odtok přebytečné vody. Řízky pěstuji na okně v ne příliš teplé místnosti. Zjara začne rostlina vytvářet zálistky, které nechám opět zakořenit. Pěstuji vlastně klony těch nejlepších roslin a vím přesně, co mi vyroste, což u rostlin pěstovaných ze semen nevím.
  Před příchodem mrazů všechna rajčata otrhám a dám je do kuchyně do bedýnek.Takto jsem měl rajčata až do půlky ledna a byla pořád nesrovnatelně lepší než kupovaná.

 16. jiří Odpovědět

  nevadí že nepřekvapím, ale nezalévám, výnosy z rostliny dle odrůdy za sezonu 5-9kilo…sazenice je potřeba nerozmazlovat, žádnou vodu při vysazení na venkovní záhon, to stejný nakladačky a tak dále.. rostlina se nesmí stát závislou.. zbytek nechám na úvaze čtenářů 😀 spíš je velmi vhodné vytvořit rostlině takové prostředí aby si sama vodu sbírala podle toho jak otevírá listy vláze… je to velmi prosté pěstování .. výsledky jedinečné ..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *