Eustoma vypadá v kyticích jako růže

Je s podivem, jak často lidé tyto dvě květiny zaměňují. A ještě větší divení vyvolá český název jícnovka. Něco tak nehezky znějícího pro tak nádherný květ? Ale ať už eustoma nebo jícnovka, jedno je jisté: potěší vás i doma na záhonku nebo v květináči.

Původní domovinou eustomy jsou prérie, které se táhnou z Nebrasky až do Texasu. Barva jejích květů se může pohybovat od bílé přes růžovou a fialovou až po modrou a červenou. Je velmi oblíbená do slavnostních kytic a vysloužila si přezdívky jako „japonská růže“ nebo „prérijní zvon.“

Jak pěstovat eustomu v zahradě?

Nejoblíbenější mezi pěstiteli těchto půvabných květin je rozhodně jícnovka velkokvětá (Eustoma grandiflorum). V závislosti na odrůdě může mít plné nebo jednoduché květy mnoha barev. Nejvhodnější doba k výsadbě je začátek července. Je vhodnější koupit již vzrostlé sazenice, protože jejich pěstování na vlastní pěst je poměrně složité. Na oplátku se dočkáte brzké kvetení, které vydrží až do prvních mrazů.

Při výsadbě eustomy v zahradě je třeba si vybrat světlé místo bez přímého slunce. Mezi rostlinami ponechte odstup přibližně 15 cm. Potřebují mírnou zálivku a občasné přihnojení. Na konci srpna pak jícnovky zastřihněte tak, aby jim zůstaly pouhé dva páry listů. Na konci září pak rostliny opět rozkvetou.

Jícnovku můžete přezimovat i doma

Eustoma se obvykle pěstuje jako jednoletá rostlina, pokud je ovšem před zimou přesadíte do velkého květináče a necháte přes zimu odpočívat ve světlé a chladné místnosti, ochotně vám vykvetou i příští léto.

Jak pěstovat eustomu doma?

Potřebuje chráněné místo bez průvanu s dostatkem rozptýleného světla. Při pěstování v bytě musí mít neustále vlhký substrát (na zahradě jí menší přísušky nevadí), netoleruje však příliš velké množství vody v podmisce a nemá ráda ani rosení. Optimální teplota během dne pro pěstování eustomy je 20-25 ° C a na noc kolem 15 ° C, v zimě pak s teplotou 10-12 ° C. Během období kvetení potřebuje přihnojování 2x měsíčně, stejně jako rostliny pěstované venku.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)