Několik způsobů uchování dýně hokaido

Dýně hokaido

Dýně hokaido dozrávají. Jejich skvělou chuť není třeba nijak zvýrazňovat. Takové polévky, krémy, případně pečené dýně jsou neskutečným chuťovým zážitkem. Poměrně důležité je samotné uchování dýně. Učinit tak můžete hned několika způsoby. Jaký zvolíte, je ryze na vás samotných. My se na ty nejznámější podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Sklízet se musí v pravý čas

Jestliže se rozhodnete uchovat dýni kompletně v celkovém stavu, pak ji nechte venku na záhonu co nejdéle, až kompletně zaschne stopka. Takto sklizená dýně dokáže bez problémů přečkat klidně i celou zimu. Musí být ovšem na suchém místě. Na vlhké sklepy rozhodně zapomeňte. Tady by velmi rychle podléhala zkáze a plesnivěla by. Jestliže chcete dýni hokaido spotřebovat ihned, nemusí být stopka zaschlá, stačí, když se samotný plod vybarví do krásného typického oranžového odstínu, a máte vyhráno.

Foto: Pixabay

Mražení dýně hokaido

Dýni hokaido můžete samozřejmě i zamrazit. Vhodnější bývá prvně jmenovaný způsob, nicméně i takto budete mít v zásobě základ pro skvělé pokrmy. Mnozí mrazí jen tak, že dýni zbaví slupky a rozkrájí na kousky.

Dýně hokaido

Foto: Radek Štěpán

Zavaření pyré

Jinak lze z dýně vytvořit pyré, které se pak následně zavaří při vysokých teplotách. Takto už máte v podstatě takřka hotový základ pro polévku, do níž se přidá už jen vývar, případně smetana či mléko.

Dýně hokaido

Foto: Radek Štěpán

Sušení dýně hokaido

Jestliže nakrájíte dýni hokaido na jemné plátky, můžete ji pohodlně i usušit. Někdo přímo dýni strouhá a následně suší. Jinak není od věci i sušení dýně v sušičce na sladko. Postup je ovšem náročnější. Dýně se musí kompletně vypeckovat, nakrájet a následně naložit na den do cukru. Poté se vaří do zesklovatění a následně suší v sušičce nebo troubě. Na takové zobání se jedná podobně jako u sušených jablek, hrušek či meruněk o skvělou záležitost.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.