Dýně hokaido

Několik způsobů uchování dýně hokaido

Dýně hokaido dozrávají. Jejich skvělou chuť není třeba nijak zvýrazňovat. Takové polévky, krémy, případně pečené dýně jsou neskutečným chuťovým zážitkem. Poměrně důležité je samotné uchování dýně. Učinit tak můžete hned několika způsoby. Jaký zvolíte, je ryze na vás samotných. My se na ty nejznámější podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Sklízet se musí v pravý čas

Jestliže se rozhodnete uchovat dýni kompletně v celkovém stavu, pak ji nechte venku na záhonu co nejdéle, až kompletně zaschne stopka. Takto sklizená dýně dokáže bez problémů přečkat klidně i celou zimu. Musí být ovšem na suchém místě. Na vlhké sklepy rozhodně zapomeňte. Tady by velmi rychle podléhala zkáze a plesnivěla by. Jestliže chcete dýni hokaido spotřebovat ihned, nemusí být stopka zaschlá, stačí, když se samotný plod vybarví do krásného typického oranžového odstínu, a máte vyhráno.

Mražení dýně hokaido

Dýni hokaido můžete samozřejmě i zamrazit. Vhodnější bývá prvně jmenovaný způsob, nicméně i takto budete mít v zásobě základ pro skvělé pokrmy. Mnozí mrazí jen tak, že dýni zbaví slupky a rozkrájí na kousky.

Dýně hokaido

Zavaření pyré

Jinak lze z dýně vytvořit pyré, které se pak následně zavaří při vysokých teplotách. Takto už máte v podstatě takřka hotový základ pro polévku, do níž se přidá už jen vývar, případně smetana či mléko.

Dýně hokaido

Sušení dýně hokaido

Jestliže nakrájíte dýni hokaido na jemné plátky, můžete ji pohodlně i usušit. Někdo přímo dýni strouhá a následně suší. Jinak není od věci i sušení dýně v sušičce na sladko. Postup je ovšem náročnější. Dýně se musí kompletně vypeckovat, nakrájet a následně naložit na den do cukru. Poté se vaří do zesklovatění a následně suší v sušičce nebo troubě. Na takové zobání se jedná podobně jako u sušených jablek, hrušek či meruněk o skvělou záležitost.

Dýně hokaido

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

 1. vera Odpovědět

  Na jaře jsem dostala semena dýně hokkaido. Ty jsem zasadila, rostlinky přesadila do hlíny, na sluníčko, denně zalévala. Dýně se mi urodily, ale takové celkem malé, největší měla průměr asi 13 cm. Polévku jsem zkusila – nenadchla mne. Pak jsem část dýní rozdala, co s tím ti lidé udělali, nevím, několik dýní mi zůstalo, ty jsem uvařila, rozmixovala a sterilizovala v lahvích. Nevím, zda to byl správný způsob přípravy té polévky – dýně uvařené společně s bramborami, jako koření sůl, chilli, mletý zázvor a česnek. K tomu jsem dala osmažené houstičky a semínka, tuším slunečnic – oloupaná, samozřejmě. Sníst se to dalo, ale žádné nadšení.

 2. Květa Odpovědět

  Já se nedivím, s tímto kořením jste to zabila. Stačí jen vývar nebo kostka zeleninového bujonu. Může se dát pár snítek tymiánu. Toť vše.

 3. Ela Odpovědět

  ….přesně tak. Koření, brambory, halavně ten česnek určitě ne. Stačí vývar z masa s kouskem mrkve, všechno z hrnce vytáhnout, potom pár minut v tom vývaru povařit hokaido i se slupkou a rozmixovat. Nic jiného tam nedávám. Je to naprosto luxusní a jedinečné. Stejným způsobem dělám na jaře hráškový krém.

 4. linda Odpovědět

  Zkuste dýni hokaido nakrájet i se slupkou na kostky,jednu větší bramboru také na kostky a obojí osmahnout do růžova/na másle nebo oleji/.Vzápětí zalít vodou, osolit,přidat trošku muškátoveho oříšku a uvařit.Když je brambora měkká,část kostek se vyndá zbylý obsah se rozmixuje a vzápětí se pevná část vrátí. Přidat čerstvou petrželku a je hotovo Tento způsob je nízkokalorický i chutný.Kdo chce,může si smetanu přidat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *