Jablková sezóna: Jak všechna jablka využít

Jablka jsou prospěšná pro lidské zdraví. Tyto malé plody jsou dobrým zdrojem vitamínu C a vlákniny a spojujeme je se sníženým rizikem kardiovaskulárních chorob, mrtvice, některých druhů rakoviny a astmatu. Přidejte k tomu jejich skvělou chuť a pak jistě chápeme, proč jsou tak častou plodinou v českých zahradách. V tomto článku se pokusíme nabídnout vám trochu neobvyklé metody pro jejich zpracování, než je jen klasický závin či zemlbába.

Foto: Pixabay

Jablka pečená a dušená

Jablka můžete zapéct v troubě samotná, posypat je skořicí, naplnit je cereáliemi nebo ovesnými vločkami pro zdravou snídani, svačinu nebo dezert. Dušená jablka jsou další variantou skvělé snídaně, pokud je spárujete s celozrnnými oplatkami nebo toastem, nějakým obyčejným jogurtem nebo ovesnou kaší. Když jablka opečete spolu s cibulí, získáte delikátní přílohu k pečeným masům.

Jablka

Foto: Pixabay

Připravte si jablečné máslo

Poduste oloupaná a nakrájená jablíčka na másle a poté je rozmixujte. Ještě horké dejte do sklenic, zavíčkujte a můžete mít zdravou pomazánku na celozrnný toast a bagety. Můžete je dosladit, nebo je přidat až do rozpuštěného karamelu, čímž jen zlepšíte chuť své pomazánky.

Připravte jablečnou omáčku

Dětská klasika se dá snadno zdravě (pokud tam nepřidáte tunu cukru) připravit tak, že jablka podusíte na troše vody a přidáte třeba skořici. Tuto omáčku můžete použít na těstoviny a celé to posypte ořechy. Podle chuti můžete také oslatit.

Jablečné palačinky

Foto: Pixabay

Jablečné obložené chleby

Jablka nakrájená na plátky lze použít mezi plátky chleba pro vytvoření zdravé (nejen) dětské svačiny. Jablka se dobře hodí s krůtí šunkou a hořčicí. Pokud navíc přidáte celozrnný chléb, máte hotovou velice zdravou svačinu.

Jablečné palačinky

Tento velice jednoduchý způsob zpracování jablek je mezi dětmi velice oblíbený. Do svého klasického těsta můžete jednoduše přidat nastrouhaná jablíčka a třeba ještě skořici. Smažte a podávejte tak, jak jste zvyklí.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!