Mléko

Zkyslé mléko nemusíte vyhazovat: Využít ho lze třemi nevšedními způsoby

Snažíte se neplýtvat potravinami, ovšem vaše dobré úmysly ne vždy dostačují? Zkyslé mléko se čas od času objeví snad v každé domácnosti. Bylo by však chybou ho vyhazovat – i když k přímému pití se už nehodí. Lze ho použít do vaření, pro výrobu tvarohu i jako prostředek k čištění šperků.

Zkysne-li čerstvé mléko, lze ho ještě konzumovat

Abychom byli přesní, pro další upotřebení co do konzumace se hodí už jen čerstvé mléko, které zkysne nejlépe při pokojové teplotě. Takové se hodí třeba i pro výrobu tvarohu. Stačí ho zahřát na 40-50 °C a nechat odkapat v cedníku. Ten vyložte vhodnou textilií. Stačí obyčejná látková plena – samozřejmě předem vyvařená.

Převařené mléko nechte přes noc v chladu okapat a ráno máte hotový čerstvý tvaroh, který můžete ihned zkonzumovat – nejlépe s čerstvým pečivem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mléko, které zkyslo, využijete i na vaření

Nemáte tvaroh rádi nebo se na jeho výrobu necítíte? Nevadí. Ani tak není nutné zkyslé mléko vylévat. Použít ho můžete všude tam, kam se hodí kefír nebo kyška. Tedy třeba do lívanců, buchet apod. Jakmile se převaří nebo přepeče, bude zdravotně nezávadné.

Skvěle se hodí i na čištění šperků

Ale pokud jeho konzumaci přesto nevěříte, využijte ho pro obnovu své domácí šperkovnice. Nezáleží na tom, jestli nosíte bižuterii nebo drahé kovy. Uložte je přes noc do zkyslého mléka, ráno opláchněte, doleštěte hadříkem a pečlivě osušte. Budou zase vypadat k světu – a to i bez drahých čističů.

Proč vyhazovat něco, co můžete ještě upotřebit? Ať už vyznáváte filosofii zero waste nebo prostě jen neradi plýtváte, upotřebení zkyslého mléka je určitě tím správným krokem k uskutečnění obojího.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

3 komentáře

  1. Přemysl Odpovědět

    Hezké povídání, ale tak z roku 1950. Tehdy ještě mléko zkyslo. Dnes už doma díky moderním metodám konzervace kyselé mléko neuděláte, kdybyste se rozkrájeli. V nejlepším případě získáte děsivě hořkou sraženinu, která se nedá konzumovat. V tom horším hnijící a páchnoucí hmotu, kterou není radno ani vylévat na kompost.

  2. Aster Odpovědět

    Zkysne pouze mléko, které koupíte na farmě – mléko, které není pasterizované, jen zchlazené a v ledničce vydrží cca 3 dny.
    Krabicový umělý hnus, omylem nazývaný „mléko“, leda tak shnije. 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *