Důležité faktory, na které se zaměřit při výběru sekačky

Sekačka

Rovně zastřižený, upravený a stále zelený trávník je snem každého zahradníka. Pro opravdu dokonalou úpravu terénu je zapotřebí správná sekačka na trávusekačka na trávu.

Výběr zahradní sekačky se ovšem může v záplavě nabídky na trhu jevit jako složitý úkol. Jestli se zaměříte na hlavní faktory, které by měly být pro výběr nového stroje určující, zvládnete nákup po internetu bez problémů.

Velikost a členitost zahrady

Hlavní faktor pro výběr sekačky na trávu je velikost plochy, pro kterou bude určena. Od tohoto parametru jde odvodit doporučenou šíři jejího záběru sečení a také, jestli bude s benzínovým nebo elektrickým motorem. Pokud ji potřebujete na menší plochu kolem 750 m2, postačí vám elektrická sekačka.

Výhodou těchto sekaček je nižší hmotnost, minimální nároky na údržbu, jednodušší manipulace. Pro větší plochy nad 750 m2 se vyplatí zvolit benzínovou sekačku. Tyto sekačky mají i větší výkon než elektrické sekačky, nejsou závislé na přívodu elektřiny a bývají vybaveny řadou vylepšení, které usnadní péči o velkou plochu, jako například pojezd, boční výhoz, velký koš a mulčování.

Naopak pro členité plochy s množstvím stromů, záhonů, keřů či jiných překážek je vhodnější zvolit sekačku s benzínovým motorem nebo akumulátorovou sekačku. Samozřejmě tak odpadne manipulace s elektrickým kabelem, který by byl v případě takto členité plochy velmi omezující a hrozilo by nebezpečí zamotání nebo ještě náhodnějšímu přeseknutí.

Robotická sekačkaRobotická sekačka na trávu: Foto Pixabay

Četnost sečení 

Pokud sečete pravidelně a často, může být zajímavá sekačka s funkcí mulčování, při kterém je tráva rozsekána na drť a je vrácena zpátky ke kořínkům jako přírodní hnojivo. Jestli sečete v pravidelných intervalech, tak aby tráva nepřerůstala, tak si vystačíte i se strojem vyznačujícím se nižším výkonem.

Pokud se nemůžete trávníku věnovat pravidelně a stává se vám, že přeroste, je vhodnější uvažovat nad pořízením výkonnějšího benzínového modelu, který zvládne i vyšší a hustější trávu. Ideální je s možností bočního výhozu, který umožní sesbírat trávu až později, a odpadne tak časté vysypávání koše.

Jak obsluhovat sekačku

Jestli předpokládáte, že sekačku bude obsluhovat fyzicky méně zdatná osoba, je na místě si zvolit stroj s co nejjednodušší obsluhou. Tento váš požadavek splňuje kupříkladu elektrická sedačka, které je poměrně lehká a ke spuštění motoru je třeba jen stisknout spínací tlačítko. V případě modelu s benzínovým motorem potom zvolte stroj s elektrickým startérem, odpadne tak nutné použití síly na překonání odporu startéru

TrávníkTrávník: Foto Pixabay

Proto je ideální volbou pro fyzicky méně zdatné uživatele stroj opatřený funkcí automatického pojezdu a s centrálním nastavením výšky sečení. Tady je ovšem nutné uvážit, že průměrná rychlost s pojezdem se pohybuje okolo 3–4 km/h. Osoby se sníženou pohyblivostí tím pádem mohou mít problém sekačce stačit.


Z toho důvodu může být řešením sekačka, která má možnost nastavení rychlosti pojezdu. Pokud si vyberete sekačku bez pojezdu, je nutné brát v úvahu, že i u lehkého stroje hmotnost sekačky při naplnění koše o dost vzroste.

Sekačka na trávu: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.