Živý plot z habru

Živý plot z habru: Ano, či ne?

Habr je listnatá rostlina, kterou jistě většina z vás zná. Je to nenáročná dřevina a snáší dobře řez i tvarování. I proto jde o výbornou rostlinu na živý plot. Pojďte se podívat na informace o takových živých plotech z habru. Jak se o rostlinu starat? Jak docílit dokonalého živého plotu?

Vhodná rostlina na živý plot

Jak bylo již řečeno, habr dobře snáší jak řez, tak i tvarování. Výhodou také je, že ač habr řadíme mezi opadavé dřeviny, jeho listy na zimu jen usychají. Zpravidla však neopadají. Drží na rostlině a opadají až ve chvíli, kdy na jaře raší listy nové. Pro dřevinu používanou k vytváření živých plotů jde o vlastnost velmi výhodnou. Však také proto se stává variantou číslo jedna nejednoho zahrádkáře a majitele zahrad. I v zimě vám tak rostlina umožní co největší soukromí. Navíc i při minimální péči se většinou habru daří velmi dobře. Žádná velká práce a péče to tedy nebude!

Znáte habr opravdu dobře?

Habr je rostlina s evropským původem. Je v ní také hojně rozšířený. Listy mají zelenou barvu a vejčitý i pilovitý tvar. Na habru se také můžete dočkat krásných žlutých květů, a to konkrétně převážně v květnu, kdy se stává živý plot z habru nejen funkčním, nýbrž i estetickým doplňkem vaší zahrady. Habr dorůstá výšky asi jednoho metru. Následným řezem je však možné si jej libovolně upravit. Snáší dobře i zmlazovací řez. Pokud však nechcete živý plot, habr je dobrou variantou i pro tuto situaci. Může mít funkci solitérní rostliny. Jde také o mrazuvzdornou dřevinu, takže se určitě zim nebojte.

Vytváříme živý plot z habru

No a jak na onen živý plot z této dřeviny? Pěstování tímto způsobem je vcelku jednoduché. Ideální půda pro růst je vlhčí a na živiny bohatá hlína. Stanoviště pak volte tak, aby bylo co nejvíce slunné. Habr však není příliš náročný a poradí si tedy i s horšími podmínkami. Habr je také rychle rostoucí dřevina. Vysazujte ho tedy ze sazenic, v množství asi 3 sazenice na metr. Navíc pokud vysadíte habr, můžete se těšit z ptačích návštěvníků zahrady. Tato rostlina má totiž bohaté větvení a útroby slouží jako úkryt těchto zvířat.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *