Zimování – klíceni

Zimování semen: Některá bez mrazu nevyklíčí

Některá semena musí projít mrazem, aby na jaře vyklíčila. Některá semínka zase bez projití mrazem klíčí jen velice neochotně. Tomuto procesu se odborně říká stratifikace. Semena, která musí projít mrazem, aby začala klíčit, se označují jako dormantní. Tuto schopnost mají semena díky chytré Matce přírodě: není totiž vhodné, aby vyklíčila dříve, než je vhodné.

Semena nezačnou klíčit

Pokud semena vystavíme mrazu, nezačnou rovnou klíčit. Pouze se v nich spustí určitý proces, který zapříčiní to, že látky zabraňující klíčení zmizí. Jakmile dormantní semeno projde mrazem, pak už potřebuje stejné podmínky jako všechna semena: dostatek vláhy a teplo. Semena některých dřevin ale začínají klíčit už při teplotách pohybujících se trochu nad nulou.

Klíčení

Klíčení: Zdroj obrázku Pixabay.com

Stratifikace v lednici – nebo venku?

Existují dva způsoby, jak nechat svá semínka projít mrazem. Je to v podstatě jedno. Semínka stačí dát do mírně vlhkého substrátu (například písku) a dát je do lednice. Některým rostlinám postačí měsíc, jiné musí zůstat takto uloženy klidně i půl roku. A to je důvod, kdy se vám vyplatí využít venkovní podmínky. Zima venku zajistí přirozenou stratifikaci. Dejte semínka do nádoby s mírně vlhkým pískem a dejte je ven. Chraňte je před deštěm a sněhem – substrát má být jen mírně vlhký, nikoli mokrý. Pozor na hlodavce a ptáky, před těmi je potřeba semínka chránit.

Které rostliny vyžadují stratifikaci?

O stratifikaci volně rostoucích rostlin se postará sama příroda. Většinou se týká semen dřevin, které rostou v mírném pásu. Jsou to například modříny, ale také jeřáb, šípková růže či arónie. Tyto druhy a původní, botanické růže vyžadují stratifikaci v délce minimálně 1 měsíc. Dále pak to jsou semena popínavých plaménků, jinanů, jabloní, meruněk, broskvoní, lísek, smrků, borovicí a skalniček.

Klíčení: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *