Jarní start zahrádkářské sezóny: Nezapomeňte na postřiky

Postřikovač

Jaro se už neúprosně blíží a start zahrádkářské sezony je za rohem. Počítat je zapotřebí nejen s kompletním úklidem zahrady. Myslet byste měli také na zahradní techniku a pořízení různých stromků či sazenic. Je toho prostě více. Rozhodně nelze zapomenout ani na ochranu stávajících stromů a rostlin. Právě ona je nesmírně důležitá. V hlavní roli budou zřejmě postřiky. Zatočit byste měli zejména s plevelem a houbovými chorobami. My se proto na některé varianty postřiků podíváme podrobněji.

Plevel nebude mít šanci

V každém případě se vyplatí zaměřit na plevel. Pozor byste si měli dát především na to, kde se plevelné rostliny nacházejí. Pokud jsou v betonu, dlažbě nebo někde mimo další rostliny, jež chcete ušetřit, pak rozhodně vsaďte na klasický herbicid, jenž zničí veškeré tyto plevelné rostliny. Může být v různých formách, a to klasickém spreji, roztoku nebo gelu. Poslední varianta je hodně zajímavá, kdy se gel nanáší pouze na listovou část rostliny a ta postupně chřadne, až kompletně usychá. Klasický postřik proti plevelům působí plošně. Tradičně se v tomto segmentu pohybují značky, jako jsou Roundup či Kaput green a podobně. Jinak lze použít na trávník také postřik, který hubí speciálně dvouděložné rostliny.

Aplikace postřiku

Aplikace postřiku: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Postřiky proti plísním

Jestliže potřebujete zlikvidovat zárodky houbových chorob, je třeba volit specifický postřik proti houbovým chorobám. Právě on dokáže ochránit vaši úrodu. Eliminujete tak nebezpečí napadení rostlin například:

  • – plísní šedou,
  • – antraknózou,
  • – padlím,
  • – rzí
  • – a dalším.

Volit je možné fungicidy na bázi mědi, zinku či síry. Optimální volbou jsou především organické postřiky, jež jsou maximálně šetrné k přírodě. Účinkují ovšem mnohdy jen na zcela specifické parazitické houby.

Připravte se i na škůdce

Jednoznačně. Také jich je zapotřebí se obávat. Insekticidů a akaracidů je spousta. Třeba takové pilatky, lýkožrouti nebo molice dokážou v negativním slova smyslu doslova divy. Oblíbené přípravky, jako jsou Ferramol, Mavrik a další, s nimi zatočí.

Postřikovač: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.