Pokud plaménku vadnou listy, bude potřeba jednat téměř okamžitě

Plamének

Plamének je půvabná rostlina, která zdobí pergoly, zídky, ale také ploty a jiná místa kolem domu. Kvete nádhernými květy a existuje mnoho druhů, které dělíme na keře, byliny a polokeře. Některé z nich nás potěší svou popínavostí, jiné zase ne. Obecně lze však říci, že všechny jsou překrásnou dekorací zahrad. Občas se ale může stát, že květy začnou uvadat, proč se tak děje?

Péče o plamének

Na jaře je jistě dobré, abyste plaménku dopřáli řez. Později, a to klidně nyní, poskytněte rostlině výživu ve formě kompostového hnojiva. V období léta dopřejte plaménku zálivku. Mnoho lidí si takzvané klematisy oblíbili především proto, protože jsou nenáročné na péči. Navíc jsou odolné vůči škůdcům, ale i chorobám. I tak se občas může stát, že se na plaménku objeví šedá plíseň nebo padlí. 

Co znamená vadnutí květů u plaménku

Někdy se však může stát, že plamének napadne houba, která je známá pod názvem fusariové vadnutí. Zasáhne především květy, které vadnou a postupně hyne celá rostlina. Zmíněná houba proniká do stonku rostliny a znemožní ji, aby čerpala živiny a vláhu z půdy. Abyste se tomuto ničivému onemocnění vyhnuli, hlídejte rostlinu, aby nebyla ve stále mokré půdě. Pokud si plánujete plamének kupovat, vyhýbejte se velkokvětým hybridům. Vhodné jsou například Alba Luxurians či Etoile Violett a další.

plamének
Foto: Pixabay

A pokud už se stane, že houba napadne i váš plamének, zasáhněte co nejdříve. Záleží na rozsahu onemocnění, ale většinou je doporučováno, abyste plamének seřízli několik centimetrů nad zemí. Nemusíte se bát, plamének znovu obrazí. Napadené větvičky s květy a listy okamžitě spalte. Nikdy jej neházejte na kompost, ať se onemocnění nešíří. A pokud se stane, že plamének uhyne, vysaďte nový na místo, kde je polostín, zároveň by půda měla být dobře propustná. Místo zvolte jiné, nikdy jej nevysazujte na stejné stanoviště, kde byla poškozená rostlina.       

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Fusariov%C3%A9_vadnut%C3%AD, https://cs.wikipedia.org/wiki/Plam%C3%A9nek

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)