Zhnědnutí listů hortenzie: horko, choroby a jiné příčiny

Hortenzie

Hortenzie na podzim opadávají, takže hnědnutí listů v tomto období je naprosto běžné. Na jaře pak dojde k produkci nových, krásně zelených listů. Zpozornět byste měli, pokud k hnědnutí dochází v jiném období. To může být známkou toho, že vaše hortenzie není spokojená s péčí, které se jí dostává. A na vás je učinit vhodná opatření. Přesné důvody závisí na odrůdě a podmínkách pěstování, ale obecně jsou hnědé listy hortenzie známkou dehydratace a vadnutí v horku.

Hortenzie trpí horkem

Hortenzie mají rády slunce, ale v omezeném množství. Proto je ideální pro ně vybrat takové místo, kde se jim ráno nebo později odpoledne dostane slunečního světla. Nejsilnější sluníčko kolem poledne je dobré odklonit. Tento problém se obvykle projevuje až v létě, kdy slunce nabývá největší intenzity. Spálení sluncem může způsobit velké škody. Pokud není možné hortenzii přesadit, vymyslete, jak ji zastínit.

Hortenzie
Foto: Unsplash

Nepravidelná zálivka

Zejména u menších rostlin je důležité dodávat rostlinám dostatek vlhkosti. V letním období to někdy může vyžadovat zálivku každodenní. Pokud nezaléváte pravidelně, mohou listy hortenzie vadnout. Jestliže k vadnutí listů dojde víckrát za sezónu, listy začnou postupně hnědnout. Někdy se voda nadměrně vypařuje z půdy. V takovém případě použijte kolem základny rostliny mulčovací vrstvu, která pomůže zadržet vlhkost v půdě.

Hortenzie trpí na plíseň

Plísňová a houbová onemocnění mohou způsobit, že listy hortenzie hnědnou a vadnou. Nejčastěji se jedná o infekci zvanou Botrytis cinerea čili šedá hniloba. Onemocnění se projevuje poměrně výrazně: hnědé rýhy, poškozené listy a hnědnutí listů. Někdy je zabarvení též žluté a fialové. Pokud problém objevíte v zárodku, není neřešitelný. Odlomte všechny napadené části a odkliďte opadaný rostlinný materiál pod hortenziemi. Existují fungicidní přípravky, které se dají aplikovat na rostlinu.

  • Aby k nemoci napříště nedošlo, zastřihněte spodní úrovně keře, aby mohl cirkulovat vzduch.
  • Tento problém vzniká obvykle za deštivého počasí.

Šok po přesazení

Pokud rostlina zažije nějaký stres, jakým může být například prudká změna teploty nebo přesazení, může dojít k zhnědnutí listů. Po přesazení rostlinu vydatně zalévejte a dodržujte pravidla správné péče. Díky tomu se rostlina lépe uchytí v půdě.

Hortenzie trpí na mrazíky

Také pozdní mrazíky mohou být důvodem, proč hnědnou listy hortenzií. Spálení mrazem obvykle poznáte podle toho, že listy jsou hnědé po obvodu. Stává se to na jaře a na mladých listech. Pokud zaznamenáte takové poškození, rostlina se obvykle vzpamatuje.

Zdroje info:

https://horticulture.co.uk/hydrangea/brown-leaves/

https://hortsense.cahnrs.wsu.edu/fact-sheet/hydrangea-leaf-scorch/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!