Zelenina, kterou můžete na záhoně pěstovat i přes zimu

Okrasné zelí

I když hlavní sezóna pěstování se odehrává od jara do podzimu, existují rostliny, které je možné pěstovat přes zimu. Mnoho lidí napadne zimní česnek, který vydrží celou zimu pod zemí a čeká, až přijde jeho čas. Není ale jediným druhem zeleniny, které zvládnou zimu venku. A některé z nich je možné sklízet na podzim, a dokonce i v zimě! Zde je vše, co potřebujete o této problematice vědět.

Výběr vhodného stanoviště

Vybrat vhodné stanoviště je pro zimní sklizeň klíčová. Mělo by jít o takové místo na zahradě, které je dostatečně světlé. Současně by ale mělo být chráněné před větrem. Zeleninu pěstujeme v zemi. Abychom ji lépe ochránili, je vhodné ji přikrýt, čímž zároveň prodloužíme dobu její sklizně. Postačí vrstva agrotextilie, kterou napnete tak, aby se nedotýkala rostlin. Toto je důležité opatření zejména v době holomrazů – sníh totiž funguje jako jakási izolační vrstva, která chrání před promrznutím. Když není sníh, není zelenina chráněna.

Zelí

Foto: Pixabay

Zimní zelenina ke sklizni

Pokud se bavíme o zelenině, kterou je možné sklízet i v zimě, hovoříme zejména o zelí, ale také kořenové a listové zelenině. Pro sklizeň kořenové zeleniny volíme suché dny, aby se plodiny nezačaly kazit.

Zelenina pro jarní sklizeň

Pokud chcete zasít na zimu a na jaře sklízet dříve, můžete to udělat u těchto druhů: petržel kořenová a naťová, pastinák, cibule, ozimý česnek, kapusta kadeřávek, kapusta hlávková, kapusta růžičková, polníček, řeřicha, ředkvičky, špenát, pórek, černý kořen, topinambur a určité druhy salátů. Kadeřávek je ideální pro začátečníky, protože vydrží i extrémní podmínky. Navíc přemrznutím ztrácí svou hořkost. Ostatní zeleninu je dobré určitým způsobem zateplit. Můžete na záhon navršit slámu či kompost ze stran či přikrýt netkanou textilií.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/co-pestovat-pres-zimu-30001030.html

https://regiodom.pl/warzywa-z-ogrodu-przez-caly-rok-to-mozliwe-zobacz-co-zbierzesz-pozna-jesienia-i-zima-niektore-sa-nawet-smaczniejsze-po/ar/c9-15294731

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!